4 најдобри тастатури за пишување

4 најдобри тастатури за пишување

За писателите, поминувањето безброј часови пишувајќи на лоша тастатура може да биде заморно, па дури и да доведе до хронична болка. Писателите исто така имаат збир на уникатни барања за тастатури; некои претпочитаат чувство на механички прекинувачи, додека други претпочитаат тивок шум на пишување на мембранска тастатура. Составивме листа на нашите препораки за најдобрите тастатури за пишување, од премиум модели со карактеристики до буџетски опции. Уверени сме дека ќе најдете таков што ќе се издвојува за вашите потреби и ќе ја поттикне вашата инспирација за пишување.

Подолу се нашите препораки за најдобрите тастатури за пишување што се достапни за купување. За други опции, видете ги нашите препораки за најдобрите тастатури, најдобрите тастатури за игри и најдобрите механички тастатури.

1. Дуки Еден 3

Најдобра механичка тастатура за пишување

Дуки Еден 3

Ducky One 3 е најдобрата механичка тастатура за пишување што ја тестиравме. Овој модел доаѓа во широк спектар на шеми на бои и големини, вклучително и компактна и TKL верзија, за да можете да ја најдете онаа што одговара на вашето поставување. Секоја верзија доаѓа со премиум PBT капачиња за копчиња, кои се чувствуваат одлично на врвовите на прстите и не се склони да станат лизгави со текот на времето од маслата за прсти.

Ја тестиравме жолтата варијанта со целосна големина со прекинувачите Cherry MX Brown, кои обезбедуваат лесно искуство при пишување и задоволувачки тактилни повратни информации, за да знаете кога сте регистрирале клуч. Оваа плочка може да се заменува со топлина, така што можете да ги замените прекинувачите за складирање со кој било што сакате ако се обидувате да постигнете одреден шум или чувство. За разлика од претходната верзија, оваа тастатура има целосно RGB позадинско осветлување, па затоа е добар избор ако имате тенденција да работите во средини со слаба осветленост, бидејќи клучните легенди се лесно видливи.

Оваа табла има прилично висок профил, а нејзината ергономија значително ќе се подобри со потпирачот за зглоб, кој, за жал, не е вклучен. Сепак, можете да купите еден одделно на веб-страницата на Даки. Исто така, тоа е само жична тастатура, па затоа не е добар избор ако сте во канцелариско поставување со повеќе уреди со таблет или мобилен уред, бидејќи не можете да ја поврзете тастатурата со нив. Со тоа, тоа е удобна опција за професионални писатели или секој кој бара удобно искуство при пишување.

2. Razer Pro Type Ultra

Најдобра безжична механичка тастатура за пишување

Razer Pro Type Ultra

Ако барате безжична табла за користење во канцеларија или како дел од поставувањето за работа од дома, ви го препорачуваме Razer Pro Type Ultra. Оваа разновидна тастатура е преполна со функции за продуктивност и играње игри, што ја прави одличен избор доколку сакате само еден уред да се користи за работа и игра.

Безжично се поврзува со својот наменски USB-приемник, кој исто така ќе се спари со безжичните глувци во поставата Razer Pro Click, а исто така поддржува и спарување на повеќе уреди со најмногу три уреди кои користат Bluetooth. Доаѓа со кадифен и удобен потпирач за зглоб и две поставки за наклон. Импресивно, неговата латентност е извонредна, што значи дека може да се справи дури и со најбрзите игри без одлагање. Доаѓа и со инсталирани линеарни Razer Yellow прекинувачи, кои се лесни за активирање и имаат кратко растојание пред патување, така што реагираат.

За жал, линеарните прекинувачи можеби не се најдобри за општо пишување бидејќи немаат тактилни повратни информации за да знаат кога сте регистрирале клуч и поради тоа може да направите повеќе печатни грешки. Исто така, позадинското осветлување е само бело, што може да биде разочарувачки ако сте љубител на RGB осветлување. Сепак, тоа е разновиден избор погоден и за пишување и за играње игри, и е една од најдобрите тастатури за брзо пишување што ги тестиравме.

3. Logitech MX Keys

Најдобра немеханичка тастатура за пишување

Logitech MX Keys

Можеби механичките прекинувачи не се ваш стил. Ако е така, тогаш ги препорачуваме Logitech MX Keys. Оваа испробана и вистинита канцелариска тастатура има низок профил што ви овозможува да ги држите зглобовите удобно поставени на работната површина, што обезбедува дополнителна поддршка за оние долги денови кога пишувате во канцеларија. Иако е тенок, неговото тело е направено од цврст метал, па се чувствува многу издржливо и добро градено.

Стандардните прекинувачи со ножици нудат лесно искуство при пишување со многу кратко растојание пред патување, така што брзо го чувствувате тактилниот удар на прекинувачот. Тактилните повратни информации се задоволувачки и помагаат да ве известиме кога сте регистрирале клуч. Иако капачињата на копчињата се ABS пластика, што не се чувствуваат толку премиум како PBT, тие се добро дизајнирани, со вовлекување во центарот на капачето за клучеви за да ви помогнат да го насочите врвот на прстот. Исто така, можете да го поврзете безжично и поддржува спарување на повеќе уреди со најмногу три Bluetooth уреди одеднаш, што го прави одличен избор ако користите лаптоп, таблет или други мобилни уреди како дел од поставувањето на вашата канцеларија.

За жал, оваа тастатура не е многу приспособлива. Не можете да програмирате макроа на таблата, што може да биде прекршок ако се потпирате на макроа за вашиот работен тек. Исто така, не е добро прилагоден за ништо друго освен за употреба на продуктивност, бидејќи неговата латентност е превисока за сериозни игри. Со тоа, тоа е удобна и добро изградена тастатура без механички прекинувачи што доаѓа во елегантен и извонреден пакет.

4. Безжична поделена тастатура Logitech ERGO K860

Најдобра немеханичка ергономска тастатура за пишување

Безжична поделена тастатура Logitech ERGO K860

Безжичната поделена тастатура Logitech ERGO K860 е најдобрата ергономска тастатура што ја тестиравме и која не користи механички прекинувачи. Тоа е тастатура со поделен дизајн со поставки за негативен наклон за да се намали стресот на вашите зглобови. Доаѓа и со кадифен потпирач за зглоб за дополнителна поддршка за вашите зглобови за време на тие долги денови поминати во пишување.

Прекинувачите за ножици во внатрешноста на таблата нудат одличен квалитет на пишување. Тие имаат кратко растојание пред патување и ќе треба да употребите малку сила за да го преболите тактилниот удар, но благодарение на ергономските карактеристики на таблата, веројатно нема да доживеете замор. Оваа плочка се поврзува со најмногу три уреди безжично со Bluetooth конекција, а менувањето од уред до уред е едноставно како кратенка на плочката, одлична карактеристика ако работите во поставување на повеќе уреди.

За жал, потпирачот за зглоб не се одвојува, па таблата зафаќа доста простор на вашето биро. Исто така, му недостига позадинско осветлување, па затоа не е добар избор ако имате тенденција да работите во темна средина, бидејќи копчињата ќе бидат потешко да се видат. Сепак, тоа е одличен избор ако барате ергономска плоча со високи перформанси и удобна за употреба.

Leave a Reply

Your email address will not be published.