Кој тип на тастатура е најдобар за играње?

Кој тип на тастатура е најдобар за играње?

Најдобрата тастатура за игри може да направи огромна разлика не само кога ги разбивате вашите непријатели онлајн, туку и во секојдневната продуктивност. Тоа е затоа што повеќето секојдневни канцелариски тастатури едноставно не се толку удобни или издржливи. Тастатурите за игри можеби се поскапи, но нудат и функции со кои не можат да се совпаднат евтините канцелариски периферни уреди, како што се механички клучеви, софтверски пакети што ви дозволуваат да ги репрограмирате копчињата и RGB осветлување за малку пица.

Тешко е да се опише колкава разлика прават овие карактеристики, но врз основа на моите сопствени набљудувања, штом одите по патеката на тастатурата за игри, никогаш нема да се вратите назад, особено ако го спарите со еден од нашите избори за најдобра игра глувче или најдобриот безжичен глушец за игри.

Се разбира, најдобрата тастатура за игри за вашето поставување зависи од вашите навики за играње, вашиот расположлив простор на работната маса и вашиот буџет. Ако имате само малку пари за трошење, можете да добиете нешто пристојно; ако сте спремни да копате длабоко, можете да добиете речиси совршена периферна опрема што ќе трае со години и години што доаѓаат. Никогаш повеќе нема да играте – или пишувате – на ист начин.

Која е најдобрата тастатура за игри?

Иако „најдобрата тастатура за игри“ многу зависи од ситуацијата на секој корисник, има неколку општи препораки што можам да ги дадам. Сите мои омилени тастатури за игри имаат неколку заеднички работи: механички копчиња, рационализиран дизајн и RGB осветлување. (RGB осветлувањето не е строго неопходно, но тоа е една од оние работи од кои е изненадувачки тешко да се откажете откако ќе го имате некое време. Тоа помага вашата тастатура да се чувствува како да е уникатно ваша.)

Најдобрата тастатура за игри што можете да ја купите во моментов – најдобрата тастатура за игри што некогаш сум ја прегледал, всушност – е Corsair K70 RGB Mk. 2. Оваа шарена тастатура ви овозможува да го изберете омилениот прекинувач за копчиња Cherry MX (ми се допаѓа бучниот, тактилен блуз, но можете да добиете и линеарни црвени, тивки кафеави или брзи брзини), потоа програмирајте ги копчињата и обрасците на бои за да одговараат на вашите омилени игри . Таа е прекрасно дизајнирана и удобна за користење, и неколку години откако првпат ја прегледав оваа тастатура, не можам да замислам ниту една значајна работа што не е во ред со неа.

Ако парите не се ништо, Logitech G915 е една од најкул тастатурите што некогаш сум ги користел. Всушност, тоа е мојата секојдневна тастатура на работа, бидејќи мојата маса ја претворив во зона без жици. Овој стилски додаток е втора досега безжична механичка тастатура на Logitech, но е подобра со скокови и граници од претходните напори на компанијата. Овој пат, имате прекрасни копчиња со низок профил, прекинувачи со неверојатно одзив, долготрајна батерија на полнење и целосен спектар на RGB осветлување. G915 е веројатно иднината на механичките тастатури – иако ќе платите предвремен данок за привилегијата.

1. Corsair K70 Mk.2

Corsair K70 Mk.2

Секојпат на сина месечина, ќе тестирам производ како Corsair K70 Mk.2 и ќе сфатам дека нема апсолутно никакви значајни недостатоци. Оваа периферна опрема е единствената тастатура што некогаш добила преглед со пет ѕвезди во Tom’s Guide. Удобно е и нуди беспрекорно искуство при пишување, благодарение на автентичните прекинувачи со копчиња Cherry MX. Прекрасно е дизајниран и убав за гледање, благодарение на широките опции за RGB осветлување. Но, што е најважно, тој прави чуда во играта, бидејќи ја анализира секоја команда брзо и прецизно. Можете дури и да поставите сопствени профили за секоја од вашите омилени игри, а потоа да изберете шема на осветлување што ќе ја следите.

Од неговите дискретни медиумски копчиња до режимот на игра, кој ве спречува случајно да излезете од играта, K70 Mk.2 е задоволство насекаде. Ако можете да ја смирите неговата висока барана цена, K70 Mk.2 е само најдобрата тастатура за игри што можете да ја купите.

2. Razer Cynosa V2

Razer Cynosa V2

Razer Cynosa V2 е евтина тастатура за игри која е погодна за новодојденците во светот на компјутерските игри. На оваа мембранска тастатура и недостигаат удобните механички копчиња на нејзините поскапи братучеди, иако има речиси сè друго што би очекувале од тастатурата за игри со целосни функции. Cynosa V2 располага со целосно RGB осветлување, програмабилен режим на игра за да ве спречи случајно да ја исклучите вашата игра на средината на сесијата, дискретни копчиња за медиуми, па дури и практично управување со кабли. Ако не сакате да фрлите 150 долари — или повеќе — на тастатура, ова е добро место за почеток.

Да бидеме фер, има причина зошто мембранските тастатури обично се многу евтини, а Cynosa V2 никогаш не го надминува својот стил на копчиња. Пишувањето на тастатурата е искуство кое вреди да се крева рамениците и може да не одговара на брзината на внесување на поубавите модели оптимизирани за е-спорт. Програмирањето на RGB осветлувањето е исто така потешко отколку што треба. Но, ако веќе сте потрошиле поголемиот дел од парите на луксузен компјутер и треба да се посветите на додатоците, Cynosa V2 е одличен избор.

3. Razer BlackWidow Lite

Razer BlackWidow Lite
Razer BlackWidow Lite

Razer BlackWidow Lite е веројатно најразновидна тастатура на оваа листа. Има нешто прекрасно минималистичко во неговиот дизајн без клучеви, едноставното бело осветлување и тивките Razer Orange прекинувачи. Razer првично го претстави BlackWidow Lite како тастатура што ја дели разликата помеѓу апликациите за игри и продуктивност, и не е тешко да се види зошто. Овој периферен уред е мал, едноставен и релативно евтин. Тоа е, исто така, можеби најнеценетиот додаток што Razer некогаш го има произведено; компанијата обично е малку погласна од ова.

Еден потенцијален недостаток е тоа што копчињата на BlackWidow Lite се прилично писклив пред да инсталирате серија гумени О-прстени во нив. Прстените се вклучени, но инсталацијата е бавен, макотрпен процес. Ќе мора да живеете и без медиумска лента, што често е благодет за корисниците на продуктивност. Инаку, BlackWidow Lite може да ви помогне да напредувате на турнир или во Excel.

4. Logitech G915

Logitech G915

Само времето ќе покаже сигурно, но верувам дека Logitech G915 ја претставува иднината на гејмерските тастатури. Исто како што гејмерските глувци и слушалките станаа сè повеќе безжични во текот на изминатите неколку години, G915 покажува како тастатурите можат да го следат истиот пат без да ја жртвуваат естетиката или перформансите. G915 е прекрасна, ултра тенка тастатура за игри што се поврзува со компјутери или преку USB dongle или Bluetooth. Нема заостанување; нема испуштени сигнали. Тој е исто толку брз и реагира како и секој жичен периферен уред.

Благодарение на копчињата со низок профил и целосното RGB осветлување, G915 е и удобен и визуелно впечатлив. Нејзиниот единствен вистински недостаток е тоа што чини многу пари. Но, кога ќе помислите дека ќе го спаси вашето биро од непристојни жици и ќе трае многу години, тоа би можело да биде одлична инвестиција.

Leave a Reply

Your email address will not be published.