Кој стол е најдобар за играње?

Кој стол е најдобар за играње?

Кога трошите толку многу време за градење компјутери и избирајќи го најдобриот монитор за игри, тастатура за игри и глушец за игри, лесно е да се занемари важноста на столот што го користите за да се движите по тоа поставување. За гејмерите на компјутери, седењето на најдоброто столче за игри може да додаде одредена личност во вашето дувло за игри и, уште поважно, да обезбеди поддршка за клучните области како што се грбот и рамената, кои често се занемарени од поевтиниот мебел. Кога седите големи делови од денот, на вашето тело му треба исто толку внимание како и процесорот, за да можете да се фокусирате на игрите и работата наместо да ја закажувате вашата следна посета на хиропрактик.

Но, најдобрата столица за игри можеби не мора да биде столица за игри сама по себе. Кога го користите вашиот компјутер за да работите или да студирате, треба да се погрижите да седите на нешто што е удобно и соодветно за вас, дури и кога не се расипувате со вашите пријатели или не го слушате Кијану Ривс во Cyberpunk 2077. Без разлика дали тоа значи светла гејмерска естетика, попригушен изглед погоден за конференциски повици или низа прилагодувања за кога треба да се одморите и да се прегрупирате се зависи од вас.

Подолу, ги разложуваме најдобрите столчиња за игри што може да се најдат во лабораторијата за хардвер на Том (без разлика дали тие се експлицитно насочени кон гејмерите или не), но прво, еве неколку работи што треба да ги земете предвид кога купувате нова столица за игри.

1. Secretlab Omega

Secretlab Omega

Со комплетен асортиман на опции за прилагодување, вклучувајќи потпирач за грб кој може да седи од 85-165 степени, вештачка кожа со врвно чувство и некои од најпријатните дополнителни перници на кои некогаш сме ги ставиле главите и долниот дел од грбот, Secretlab Omega е најдобрата столица за игри што ја тестиравме. Внатрешниот прием на Secretlab за мемориска пена има точна количина на цврстина за да го поддржува целото тело со часови без да биде премногу крут и вкочанет.

Една од најистакнатите карактеристики на Омега се перниците од пена за вратот и лумбалната пена кои користат гел за ладење за да се борат со топлината и се покриени со вкусно мека ткаенина. Тие не се само украс; перниците одговараат на вашето тело кога се во употреба и се враќаат во нивната првобитна форма после. Плус, потпирачите за раце се движат нагоре/надолу, внатре/надвор и кон/оддалечуваат телото. Можете исто така да ги туркате напред/назад. Не е совршено: овие потпирачи за раце би можеле да бидат помеки, а квалитетот на рачката за навалување има простор за подобрување. Сепак, со сите овие предности и корисна функција на навалување, Secret Labs Omega нуди удобна положба за повеќето типови на тело.

Забележете дека Omega доаѓа и во различни тапацири и завршни облоги. Го тестиравме тапацирот од ткаенина во нашиот преглед Secretlab Titan SoftWeave, како и една од пошарените опции за дизајн, Secretlab League of Legends Edition K/DA.

2. AndaSeat Kaiser 3

AndaSeat’s Kaiser 3 е нашиот избор за најдобра алтернативна столица за игри, иако ако погледнете внимателно ќе видите дека е исклучително сличен на Secretlab Titan Evo 2022 – столот што го симнува од тронот (и исто така столот што на крајот ќе го замени Omega на Secretlab како стол на компанијата Водечка столица за игри. Тие не се идентични – Kaiser 3 има поспортски профил, со пропусти за проветрување на рамената инспирирани од трката и попретеран стил на седишта со корпи.

AndaSeat Kaiser 3 доаѓа во две големини: Голем, за луѓе до 6’2″ и 260 фунти, и XL, за луѓе до 6’9″ и 395 фунти. Но, тоа е толку приспособливо – и лесно се прилагодува – што и на нашиот рецензент од 5’2″ и на нејзиниот сопруг од 6’4″ им беше исклучително удобно. Наполнет е со густа, потпорна пена покриена со мека кожа (достапна и во ленена ткаенина), која лесно се чисти и е удобна против гола кожа.

Слично на Titan Evo 2022, Kaiser 3 има внатрешен систем за лумбална поддршка прилагодлив и за локацијата и за количината на поддршка, како и речиси идентична перница за вратот со магнетна мемориска пена/гел за ладење. 4D потпирачите за раце на Kaiser 3 имаат магнетни врвови што може да се отстранат за да се смести претстојниот додаток на работната површина (одделно се продава). Столот има ограничувач на навалување и се потпира на кој било агол помеѓу 90 и 165 степени.

Kaiser 3 доаѓа во девет бои (седум во кожа и две во ленена ткаенина); има подобра основна разновидност на бои од Titan Evo 2022, но столот на Secretlab доаѓа во околу 30 различни специјално издание соработнички сорти со игри и еСпорт тимови. Kaiser 3 се продава за околу 50 долари помалку од Titan Evo 2022.

3. AndaSeat Jungle

AndaSeat Jungle

Со помалку од 300 долари, AndaSeat Jungle е најдобрата столица за игри што ја тестиравме за гејмерите кои не сакаат да си го скршат грбот или банката. Слој од мемори пена дебел 1,5 инчи го спречува вашето тело да виси во столот, а лумбалната потпора од пена и перниците за вратот го отежнуваат спуштањето.

И покрај побуџетните цени, Jungle нуди винилна вештачка кожа што дише и потребните прилагодувања за игри и работа. Добивате прилагодување на висината, функција за нишање, потпирање од 90-160 степени и потпирачи за раце што се прилагодуваат во висина.

Оние со пошироки колкови или кои сакаат да се шират, сепак, ќе жалат за тесноста на седиштето. Проверете дали ширината од 14,2 инчи е доволно простор за вас, инаку нема да издржите многу долго на оваа столица.

4. AndaSeat T-Pro 2

AndaSeat T-Pro 2

Поддржувајќи гејмери ​​до 441 фунти — или 330,7 фунти ако сакате да ја користите функцијата за лулање — и 6 стапки 10,7 инчи, AndaSeat T-Pro 2 е најдобрата столица за игри за големи и високи гејмери ​​на кои им треба малку дополнителна просторија. Има цврст потпирач за грб со многу малку подароци во комбинација со седиште (широка 22,7 инчи со страничните браници, 16,5 инчи без) што ви овозможува да потонете, правејќи издржлив стол за поддршка што се чувствува удобно додека промовира добро држење на телото.

Додека многу столчиња за игри се одлучуваат за вештачка кожа, ленениот тапацир на Pro 2 се чувствува малку груб, но подобро ќе се бори против потта. Добивате и лумбална перница од пена, плус перница за вратот што може да ја врзете на главата на столот, но најдобро е за гејмерите високи најмалку 6 стапки.

Прилагодувањата вклучуваат можност за нишање, поставување на потпирачот за грб под агол од 90-160 степени и опсег на висина од 2,8 инчи. Потпирачите за раце исто така може да се движат нагоре/надолу, напред/назад, лево/десно и да се вртат за 45 степени. Но, тие се тврда пластика на која вашите лакти нема да сакаат да трошат многу време.

Ако ја имате вистинската висина за да го искористите максимумот од оваа столица, T-Pro 2 лесно ќе се лизне во вашата соба за игри или дури и во канцеларија, благодарение на голем број опции за бои (сива со црни акценти, челично сина со црни акценти или целосно црно).

5. Thermaltake Argent E700

Многу столчиња за игри изгледаат многу слично (ако не и во основа идентични), но не и Argent E700 на Thermaltake. Дизајниран од Studio F. A. Porsche, Argent E700 има тапацир од вистинска кожа со контрастни шевови и сјајна, заоблена ABS обвивка која доаѓа во девет бои, вклучувајќи го впечатливото „океанско сино“ што го разгледавме. Ако барате изјава, ова е тоа. Не само што Argent E700 е убав, неговата сјајна обвивка е многу рефлектирачка – гарантирано дека ќе го одвлече вниманието од секој дополнителен неред на вашето биро.

Ова столче изгледа фантастично, но изгледот не е сè. Argent E700 е дефинитивно помалку прилагодлив од многу негови конкуренти (да бидам фер, столовите за игри честопати малку го надминуваат кога станува збор за прилагодувањата – не мора да мислам дека ви треба стол што се потпира на лежечка-рамна положба ). Се навалува, но се заклучува само на четири позиции: 107, 113, 119 и 126 степени. Има потпирач за глава што се лизга вертикално и 4d потпирачи за раце кои не се заклучуваат во положбата – и така завршуваат многу често се движат наоколу и чукаат. Нема вградена лумбална потпора, иако многумина немаат (многумина доаѓаат со перница, која може да се купи одделно). Столот има и релативно цврста подлога и седиште кое, иако не е премногу тесно, има крути мерења.

Малопродажната цена на Argent E700 од 1300 долари е многу висока, дури и за највисокиот пазар на столчиња за игри. Цената на оваа столица е повеќе во согласност со столовите за задачи од високата класа, што е токму она што ги опишува другите столчиња што ги разгледавме во овој опсег на цени. Но, додека столчињата како Herman Miller X Logitech G Embody Gaming Chair се обврзани со ергономијата, Argent E700 навистина е главно за изгледот – и изгледа неверојатно.

Leave a Reply

Your email address will not be published.