Кој паметен часовник е најдобар за играње?

Кој паметен часовник е најдобар за играње?

Паметните часовници остануваат луксуз за технофилите, гаџетите за луѓето кои разбираат малку нови ограничувања и проблеми на технологијата.

Колку и да е подобрен паметниот часовник дури и во изминатите пет години, тој сè уште не е подготвен да го најде патот до зглобовите на луѓето кои очекуваат нивната технологија само да работи.

Сепак, за оние од вас кои ги сакаат часовниците, технологијата или блажената комбинација од двете, еве преглед на некои од моите омилени, што имаат за нив и со какви предизвици се соочуваат.

Една важна забелешка: Речиси целата листа на денешните целосно функционални паметни часовници се потпира на паметните телефони за да обезбедат силен пристап не само до неколку функции, туку до целосни апликации и игри. Тоа значи дека паметниот телефон што го поседувате ќе има големо влијание врз видот на паметен часовник од кој можете да извлечете максимум.

Apple Watch работи само со iPhone, и додека поновите Android Wear часовници вклучуваат поддршка за iOS, тој е толку ограничен во моменталната состојба што лесно може да се отфрли. Само Pebble Watch има целосна поддршка за апликации на двете платформи.

Заедничко за сите овие паметни часовници е основното ниво на перформанси: известувањата. На почетокот, овие најнови паметни часовници беа ставени како периферни уреди за вашиот паметен телефон, уреди што може да ја елиминираат потребата да го извадите телефонот од вашиот џеб за да проверите кој се јавува, да видите е-пошта, да одговорите на текст или да ја промените вашата музика.

Сите овие часовници можат да го направат тоа, но како го прават тоа и што обезбедуваат надвор од тие основи е она што ја издвојува компанијата една од друга.

1. Garmin Fenix ​​3 HR

Garmin Fenix ​​3 HR

Паметниот часовник на Garmin Fenix ​​3 HR можеби е мојот омилен и најфрустрирачкиот часовник што некогаш сум го тестирал.

Fenix ​​3 HR е густо, цврсто парче технологија што изгледа како гаџет што би го однеле во дивината за да ги зголемите шансите за преживување: и на многу начини тоа е токму она што е. Преполн со изобилство на сензори (GPS/GLONASS, барометриски, компас, отчукувањата на срцето, Wi-Fi, Bluetooth, ANT), водоотпорност од 10 банкомати и изненадувачки долг век на батеријата што може да исцеди две недели, ова е вид на часовник би сакале на вашиот зглоб кога одите на кампување.

Неговиот релативно елегантен дизајн, исто така, значи дека изгледа одлично на зглобот на некој што е подготвен да носи G-Shock секој ден. Исто така, работи подеднакво добро на Android и iOS, отфрлајќи ги и двете продавници за апликации за сопствената скромна, но значајна продавница на креации за часовници од прва и трета страна.

Но, во обид да направи толку многу на толку мал уред, Garmin успева да го зачува самото искуство, правејќи ги дури и најосновните измени на часовникот долгогодишно искуство со притискање копчиња што ќе ве спречи во вашата планина. пешачки патеки.

Како и кај паметниот часовник на Casio, кој е фокусиран на отворено, Fenix ​​3 HR располага со рамка од PVD од не’рѓосувачки челик и копчиња што ја опкружуваат тркалезната површина на часовникот со леќи од сафир. Часовникот не поддржува контроли на допир, но петте копчиња ви даваат многу начини за интеракција со него… можеби премногу. Екранот користи екран во боја со висока резолуција со позадинско LED осветлување, што овозможува одлична видливост ноќе, внатре или дури и при силна сончева светлина. Сепак, најзабележливо е долгиот век на батеријата на часовникот. Со нормални поставки и вклучен GPS, управува со 16 или повеќе часа. Може да добиете 40 часа со користење на режим што автоматски го вклучува и исклучува GPS-от кога е потребно, или две недели ако само го користите режимот на паметен часовник.

За жал, часовникот нема ниту микрофон, ниту звучник. Но, колку повеќе нурнувате во уредот, тоа станува појасно. Fenix ​​3 HR е дизајниран пред сè со спортот и активноста. Тоа значи дека дури и со поддршка на дополнителни апликации, нема да најдете многу од способностите што можеби сте ги очекувале со помалку фокусирани паметни часовници.

Не постои начин да се складира музика на часовникот или да се провери Твитер, Фејсбук или е-пошта, на пример. Иако има голем број игри, има многу малку општи апликации кои не се дизајнирани околу некоја активност. Наместо тоа, ќе најдете широк асортиман на робусни апликации за пешачење, пливање, велосипедизам, триатлон, скијање, веслање и голф. Бидејќи часовникот го мери отчукувањата на срцето и може да го следи и да го прикаже директно на вашиот часовник, ќе најдете и многу апликации за податоци за отчукувањата на срцето. Општо земено, часовникот е многу добар во зачувување, презентирање и повторна употреба на податоци.

2. Casio паметен часовник за отворено

Casio паметен часовник за отворено

Casio, веројатно креаторот на паметниот часовник, конечно објави свој став за модерниот уред со фокус на рекреација на отворено. Технички, WSD-F10 не е навистина паметен часовник, тој е паметен часовник на отворено, знак дека компанијата сериозно го сфаќа мандатот да се фокусира на еден многу специфичен, релативно недоволно опслужен сегмент од пазарот на паметни часовници.

Casio има долга историја на развој на изненадувачки, интригантни делови од технологијата; многу од тие креации завршуваат со врзување на зглобот. Со текот на годините, Casio развиваше часовници со база на податоци, часовници со далечински управувач, фитнес-тракери, монитори за крвен притисок, дури и часовник кој им помогна на муслиманските сопственици да сфатат во која насока можат да ја најдат Мека за дневни молитви. Компанијата, исто така, објави популарна линија на часовници за игри.

За својот прв модерен паметен часовник, компанијата одлучи дека сака да најде специфичен фокус за да им помогне да се издвојат од растечката конкуренција. Резултатот е густ, еластичен часовник дизајниран околу лесно користење за време на вежбање и активни активности на отворено. Часовникот е изграден околу тестови за издржливост со воени стандарди, што значи дека може да издржи многу казни, од замрзнат дожд и падови на температурата до вибрации, влажност и падови. Тоа исто така значи дека часовникот е еден од поголемите паметни часовници на пазарот, но тој го опфаќа тој дизајн со едноставна естетика изградена околу преголемата тркалезна површина на часовникот. Рамката се држи на место со четири завртки и нежно, суптилно се оддалечува од екранот за да се избегнат какви било проблеми што се создаваат додека поминувате по лицето на часовникот. Микрофонот е уредно сместен помеѓу часовникот и лентата за уретан. Три големи копчиња на десната страна на часовникот ви овозможуваат да се вратите на екранот на часовникот, да отворите одредена апликација или да ги стартувате уникатните софтверски алатки на часовникот. На левата страна на часовникот има тркалезна порта за полначот и друга порта за читање барометриски притисок.

Значајно е што ова е еден од единствените паметни часовници што ги пробав што користи паметен двослоен дисплеј. Екранот на часовникот вклучува и монохроматски LCD и LCD во боја поставени еден врз друг. Часовникот потоа се префрла меѓу нив во зависност од тоа што е потребно. Тоа е паметен начин да се постигнат неколку работи. Прво, и што е најзабележливо, го прави часовникот лесен за читање, дури и при силна сончева светлина. Монохроматскиот дисплеј фрла отсјај на начин што е речиси незабележлив. Монохроматскиот екран, исто така, го намалува користењето на батеријата, продолжувајќи го траењето на батеријата од околу еден ден активно користење на екран во боја, на речиси еден месец ако го користите само како стандарден часовник. Тоа е импресивен подвиг поткрепен со паметен дизајн кој препознава дека има моменти кога единственото нешто што го сакате од вашиот паметен часовник е тој да биде часовник. Кога е потребно, LCD-от во боја лесно се спротивставува на конкуренцијата, дури и надминувајќи многумина поради неговата голема големина и богатите бои.

3. Apple Watch

Apple Watch

Apple Watch е најподготвен за мејнстрим од сите паметни часовници на пазарот денес. Тоа е добрата вест; Лошата вест е дека причината поради која е најлесно да се разбере и користи е затоа што останува цврсто засадена во ѕидната градина на содржини на Apple. Нема други часовници што можат целосно да се потпрат на оперативниот систем на Apple, а за да се добие апликација на Apple Watch, развивачот треба да помине преку Apple. Apple ги поставува ограничувањата на тие апликации и колку од сензорите на часовникот и другиот хардвер може да користи развивачот.

Резултатот е часовник кој беспрекорно се интегрира со iPhone и обезбедува основно ниво на услуги неспоредливо меѓу другите паметни часовници.

Никогаш не ми паднал Apple Watch или не ми го зграпчил. И штом ќе воспостави врска со мојот iPhone, лесно дава постојан прилив на приспособени предупредувања и известувања.

Иако не е најубавиот од паметните часовници на пазарот, неговиот елегантен правоаголен дизајн без рабови, исто така, не се истакнува како незгоден додаток на вашата гардероба.

Со мојот телефон во близина, можам да го користам мојот Apple Watch за да одржувам привид на поврзаност со работата, да губам време со се поголем број интересни игри, да ги платам сметките, да слушам музика, па дури и да остварувам телефонски повици. Во мојот часовник се вградени монитор за отчукувањата на срцето, жироскоп, детектор за светлина, звучник, микрофон и акцелерометар за откривање кога ќе го свртам зглобот за да го погледнам.

И покрај малиот екран, користењето на допир и Force Touch од страна на Apple Watch, како и дигитална круна, го прави ѕиркањето и играњето со уредот задоволство.

Има вистински моменти кога го користам Apple Watch во кои не можам а да не застанам и да се чудам на технологијата која толку лесно се потпира на мојот зглоб.

Како и сите модерни паметни часовници, Apple Watch вклучува основно ниво на известувања што го олеснуваат чувањето на телефонот во џеб. Но, часовникот може да направи и неколку работи кога го немате телефонот наоколу. Ако вашиот часовник е поврзан на истата Wi-Fi мрежа како и вашиот телефон, сепак може да ги користите сите ваши апликации. И ако сте без телефон надвор од дома, можете да го користите вашиот часовник за да купувате работи, да го следите отчукувањата на срцето или количината на вежбање, па дури и да ја репродуцирате музиката што сте ја внеле на часовникот, преку слушалки со Bluetooth.

Сè што беше кажано, Apple Watch навистина има многу проблеми. Има релативно кратко траење на батеријата, обично ми поминува цел ден, можеби и малку повеќе. Не е доволно водоотпорен за да дозволи пливање или туширање, иако веројатно би можеле да се извлечете со второто ако не ви пречи малку ризик во животот. неговото ограничување на физичките контроли на копче и круна значи дека многу од вашите интеракции треба да се прават со очите и прстите на малиот екран.

Leave a Reply

Your email address will not be published.