Кој монитор е најдобар за игри?

Кој монитор е најдобар за игри?

Опциите за монитори за игри продолжуваат да растат со нови брендови, карактеристики и постојано растечки способности. Возбудливо време е да се биде играч на компјутер, но тоа исто така значи дека изборот на најдобриот монитор за игри за вашата опрема е сè покомплициран секој ден. Изборот може да биде огромен, од технологии за измазнување на екранот (Nvidia G-Sync и AMD FreeSync) до ултра брзи стапки на освежување кои можат да достигнат неверојатни 360 Hz.

За зависниците од пиксели, постојат густи 4K екрани кои се исто толку тврди на вашиот паричник како и на најновите графички картички. За среќа, имаме многу одлични избори за да го надградите вашиот уморен стар монитор.

Избор на најдобар монитор за игри за вас

Кога го барате најдобриот монитор за игри за вашата опрема, постојат различни типови панели кои се борат за вашите очни јаболка – IPS (се отвора во нова картичка), TN (се отвора во нова картичка), VA (се отвора во нова картичка) па дури и OLED (се отвора во ново таб) – секој со свои добрите и лошите страни. Не можете да заборавите на големината на екранот и соодносот, кои влијаат на вашите прегледи, простор на работната маса и, повторно, банкарска сметка. И ние дури и не разговаравме за бонуси, како звучници, RGB или избор на порти. Како може гејмер да избере со сите овие опции?

За длабоко нурнување во тоа како да го изберете најдобриот монитор – играње игри или на друг начин – проверете го нашиот Водич за купување монитор за компјутер (се отвора во новото ливче). Подолу е листа на најдобрите монитори за игри во моментов, врз основа на нашето сопствено тестирање.

1. Dell S3222DGM

Dell S3222DGM

Dell S3222DGM е најдобриот монитор за игри за многу гејмери. Ова следење на високо оценетиот S3220DGF (се отвора во ново јазиче) може да се пофали со 32-инчен VA (се отвора во ново јазиче), резолуција QHD и стапка на освежување од 165 Hz со поддршка за Adaptive-Sync (се отвора во ново јазиче). Други поволности во негова корист се 85 проценти покриеност на DCI-P3 и крива на екранот со радиус од 1800 mm.

Сепак, Dell навистина го исфрла од паркот со односот на контраст на S3222DGM (се отвора во ново јазиче). VA панелите се познати по нивниот одличен контраст, но S3222DGM е оценет со импресивни 3.000:1, што лесно ги издува IPS конкурентите. Но, нашиот примерок успеа да ја подобри таа бројка за една третина, достигнувајќи 4.000:1 во инструментирани тестови.

Овој 32-инчен монитор нуди многу недвижности на вертикалниот екран без потреба од лизгање и резолуција од 1440p (се отвора во новото јазиче), моменталната слатка точка помеѓу квалитетот на сликата и перформансите на игрите. И додека S3222DGM е наменет првенствено за гејмерите, откривме дека е одличен и за општа продуктивност и сè помеѓу нив.

Додека на S3222DGM нема поддршка за HDR (се отвора во ново јазиче), неговиот одличен контраст не ја намалува таа „точка“ што недостасува и неговите вкупни перформанси тешко се надминуваат со оваа цена. Употребете го вообичаениот солиден квалитет на градба на Dell и ова претставува одличен монитор за ентузијасти кои сакаат да изградат компјутер за игри со среден до високобуџетен.

2. Monoprice Dark Matter 42770
Monoprice Dark Matter 42770

Со цена од околу 250 долари, Monoprice Dark Matter 42770 е лесен за препорачан гејмерски монитор од 1080p со широк опсег на бои, одличен сооднос на контраст за IPS дисплеј и солиден квалитет на градба. По оваа цена, добивате релативно безобичен монитор, но Monoprice го потроши своето време фрлајќи ги функциите што се најважни за гејмерите со буџет.

Темната материја 42770 нуди време на одговор од 1ms GTG и завршува со стапка на освежување од 144 Hz. Друг пердув во капачето е тоа што мониторот поддржува и AMD FreeSync и NVIDIA G-Sync Adaptive-Sync технологии.

Иако мониторот не поддржува HDR, неговиот природен динамички опсег е одличен и има широк опсег на бои и одлично следење на гама. Нејзините длабоки црни се добредојдени овде, имајќи предвид дека ова е IPS панел, со својата боја и контраст делумно со монитори кои чинат стотици долари повеќе.

Додека Dark Matter 42770 постигнува многу високи ноти, ќе бидеме пропусти ако не споменеме дека му недостасуваат USB-порти или звучници. Но, со оглед на неговите атрактивни цени и перформанси, со задоволство ќе ги прифатиме тие негативи за одличните вкупни перформанси што ги носи овој 25-инчен монитор.

3. MSI Optix MPG321UR-QD Xbox Edition

MSI Optix MPG321UR-QD Xbox Edition

MSI Optix MPG321UR-QD Xbox Edition нуди одлична комбинација на добри перформанси кои се поткрепени со мноштво функции по цена која е под 900 долари. Во негова корист, 4K гејмерскиот екран има одлична заситеност на бои, добро е калибриран надвор од кутијата и обезбедува неверојатен HDR квалитет со оваа цена.

Дополнително, го менува HDMI 2.1 и стапката на освежување од 144 Hz заедно со време на одговор од 1ms GTG. Измеривме врвна SDR осветленост од 424 nits и над 700 nits со HDR содржина. Слично на тоа, неговата палета на бои достигна 117% од DCI-P3.

Иако Optix MPG321UR-QD Xbox Edition беше еден од најживописните монитори што некогаш сме ги тестирале, посакуваме тој монитор да има гама поставки, а правилното калибрирање на екранот резултирало со опаѓање на контрастот и излезната светлина.

4. MSI Optix MAG274QRF-QD

MSI Optix MAG274QRF-QD

Ако сакате вашите игри да изгледаат дополнително колоритно, MSI Optix MAG274QRF-QD е најдобриот монитор за игри за вашата опрема. Овој монитор ја објави најшироката палета на бои што некогаш сме ја снимиле: 112,19% од DCI-P3 по нашата препорачана калибрација. 90% од DCI-P3 би биле импресивни, така што ова е еден екран заситен во боја.

Контрастот е исто така силен за IPS панел, постигнувајќи 1.129,1:1 по нашата калибрација. И за оние кои се загрижени за брзината, овој екран од 165 Hz беше во чекор со 170 Hz Gigabyte M27Q во нашето тестирање

Сепак, чистачите на бои ќе жалат поради недостатокот на sRGB режим, имајќи предвид дека покриеноста со sRGB на MAG274QRF-QD е 166,33%. Нејзината строба за позадинско осветлување за борба против заматување на движење е исто така разочарување. Не можете да користите Adaptive-Sync со него, осветленоста се намалува за околу 50% и создаде духови што резултираше со ефект на паралакса со брзо движење. Дополнително, ова е уште еден монитор за игри што нуди HDR, но без забележително подобрување на сликата преку SDR.

Но, ако успеете да ги надминете тие предупредувања, ќе уживате во најшарениот монитор што некогаш се појавил во нашата лабораторија.

5. Viotek GNV34DBE

Viotek GNV34DBE

Viotek GNV34DBE е квалитетен и достапен заоблен монитор за игри. Неговата крива 1500R се покажа дека додава извонреден допир додека играте, помагајќи да го исполниме нашиот периферен вид. И покрај неговата тесна крива, сепак го најдовме GNV34DBE погоден за работа. Немаше изобличување и уживавме да имаме повеќе отворени прозорци за зголемена продуктивност.

Но, не се работи само за кривата на GNV34DBE. Исто така, добивате стапка на освежување и време на одговор од 144 Hz и доцнење на влезот што се одржуваше во чекор со ривалите од 144 Hz за време на нашето тестирање. На бојното поле, ја сфативме високата густина на пиксели на екранот од 1440p и непреченото играње без никакво кинење на екранот, благодарение на FreeSync. Бојата и контрастот беа конкурентни и со поскапите екрани за игри.

Со своето позадинско осветлување со рабови, GNV34DBE прави и добар HDR дисплеј, нудејќи забележително подобрување во однос на вашиот типичен SDR монитор. По неговата ниска цена, недостасува квалитетот на градбата на штандот. Но, за брз монитор за игри со ефективна крива, Viotek GNV34DBE е солидна работа.

Leave a Reply

Your email address will not be published.