Кој лаптоп е најдобар за играње?

Кој лаптоп е најдобар за играње?

Најдобрите гејмерски лаптопи доаѓаат во сите облици и големини, за различни потреби и буџети. Бидејќи иако измамениот модел од 5.000 долари со највисока графика и најдобар дисплеј може да ви го даде најдоброто искуство со лаптоп за игри, повеќето од нас не можат да си дозволат таква опрема. Нашите избори овде се често модели од високата класа (на крајот на краиштата, ние сме ентузијастичка локација), но повеќето доаѓаат во различни конфигурации по различни цени.

За среќа, сега има повеќе опции за лаптоп за игри од кога било, од буџетски до замени на десктоп. Некои доаѓаат со графички картички Nvidia GeForce RTX со целосна големина, додека други користат поефикасни дизајни Max-Q кои овозможуваат потенка шасија и (понекогаш) потивки вентилатори.

Наоѓање на најдобриот лаптоп за игри

Додека многу од најдобрите лаптопи за игри доаѓаат со екран од 1080p и високи стапки на освежување, некои вклучуваат екрани со резолуција 4K, за да можете да изберете помеѓу верност и резолуција. Неколку лаптопи за игри одат со брзина од 360 Hz. Исто така, има зголемен број на опции за прикажување од 2560 x 1440, што ви дава опција различна од 1080p или 4K.

Има повеќе избор од кога било во компонентите, исто така. Додека Intel е сè уште популарна опција, Ryzen процесорите на AMD стануваат се почести, иако поголемиот дел од преносните компјутери генерално сè уште користат Intel. На страната на графичкиот процесор, RTX графичките процесори на Nvidia се во многу повеќе лаптопи, иако AMD полека почнува да ги спојува сопствените графички картички со хит процесорите за она што го нарекува „AMD Advantage“.

Најновите технологии во процесорите ги вклучуваат процесорите на Intel од 12-та генерација „Alder Lake“, кои користат хибриден дизајн со јадра Performance и Efficient, и Ryzen 6000 процесорите на AMD. Исто како и десктоп компјутерите, сè со најновите графички картички сè уште е тешко да се дојде во моментов благодарение на глобалниот недостиг на компоненти.

За да ви помогнеме да го пронајдете најдобриот лаптоп за игри денес, составивме листа на најдобрите модели што неодамна ги тестиравме и прегледавме. За многу повеќе за тоа како да ја намалите вашата листа на најдобри размислувања за лаптоп за игри, проверете го нашиот најдобар водич за купувач на лаптоп за игри. Но, еве неколку брзи совети како да започнете по патот до вистинската пренослива опрема за игри за вас.

Иако многу гејмери ​​можат да одат на десктоп компјутерите за да добијат најмногу перформанси за нивните пари, обидете се да ставите кула, монитор и тастатура наоколу во вашиот ранец. Кога ви треба моќна опрема што можете да ја понесете со себе, нема замена за лаптоп за игри.

Најдобрите лаптопи за игри што можете да ги купите денес

  • Госпоѓица Јахт Рајдер

Госпоѓица Јахт Рајдер

Ако барате лаптоп со моќност на ниво на десктоп, MSI GE76 Raider е приближно блиску колку што ќе стигнете, иако можеби ќе треба да потрошите еден тон пари за да стигнете таму. Сепак, со своите врвни компоненти како што се Intel Core i9-12900HK и Nvidia GeForce RTX 3080 Ti.

Не би сакале да истакнеме дека Raider има голема RGB светлосна лента на предната страна, која, кога се комбинира со осветлување по копче, дава прилично ефект во темнината (или можете да го вклучите сето ако сакате нешто помалку ефектно).

Екранот од 17,3 инчи и 1080p оди до 360 Hz, што е одлично за играчите на е-спорт, но сите други можеби ќе сакаат да размислат за екран од 1440p или 4K, во зависност од достапните конфигурации.

Го тестиравме овој лаптоп по цена од 3.999 долари, што е доволно за да се расплачете кога ќе ја проверите вашата банкарска сметка. Тоа е ужасно многу да се троши на лаптоп (замислуваме дека меморијата DDR5 делумно ја зголемува таа цена), но исто така е и најдобриот изведувач што сме го виделе неодамна.

  • Blade 15 (2022)

Blade 15 (2022)

Razer ја поедностави својата линија Blade 15, отстранувајќи ги моделите „Advanced“ и „Base“, но она што преостанува е сепак многу добар, тенок, стилски лаптоп за игри. Blade 15 останува омилен бидејќи има силни перформанси (со Core i7-127800H и Nvidia GeForce RTX 3070 Ti во моделот што го разгледавме), но е дебел само 4,4 фунти и 0,57 инчи.

Сè уште добивате различни порти, како Thunderbolt 4, USB Type-C и Type-A, како и читач на SD картички, така што има многу проширување за периферните уреди и дополнително складирање за игри. Тоа дури би функционирало одлично за продуктивност, иако откривме дека некои конкурентни гејмерски лаптопи се подобри во одредниците што не се игри.

За да го добиете премиум изгледот и чувството на Razer, мора да платите премија. Оваа тетратка започнува од 2.499 долари, а ние ја разгледавме од 2.999 долари. Тоа е скапо, но исто така со години се одржува место меѓу нашите омилени тетратки за игри со години.

  • Alienware x17 R2

Alienware x17 R2

Alienware x17 R2 оди до Intel Core i9-12900HK и Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, некои од најмоќните делови на пазарот. Во нашиот преглед, лаптопот покажа силни перформанси и во играњето и во продуктивноста.

Дизајнот на Alienware, кој дебитираше минатата година, е прекрасен. Сè уште е јасно тетратка за игри, но е футуристички и минимален. Како што е кажано, тој е малку поголем од некои конкуренти, и со 6,82 фунти, веројатно нема да сакате да го носите ова премногу често.

Ако имате малку екстра готовина, топло ви ја препорачуваме опционалната механичка тастатура Cherry MX од 50 долари, која се чувствува одлично, а сите од нашиот персонал што ја пробале уживале во неа.

  • Acer Nitro 5

Acer Nitro 5

Acer Nitro 5 одамна е нашиот омилен лаптоп за игри за оние со мал буџет. Најновиот модел што го тестиравме, со Intel Core i5-12500H и Nvidia GeForce RTX 3050 Ti нуди пристојни перформанси за цената, сè додека сте спремни да ги одбиете поставките на некои игри.

Acer му даде на Nitro 5 нов дизајн за возрасни. Помалку е аголен и со помалку црвени акценти, не вреска толку многу што е тетратка за игри. Видовме дека естетиката стана популарна кај скапите преносни компјутери, убаво е да се види затегнат дизајн на лаптоп за игри што чини 899,99 долари. (Не грижете се, сè уште има RGB тастатура со позадинско осветлување за оние кои се занимаваат со такви работи.

Има малку простор за надградба и внатре. Acer вклучува SATA кабел во кутијата за луѓе кои сакаат да го отворат лаптопот и да додадат 2,5-инчен хард диск или SSD. RAM меморијата, NVMe SSD и Wi-Fi картичката се исто така лесно достапни.

Големиот недостаток за купување со буџет е количината на bloatware претходно инсталиран Acer на оваа работа. Можеби ќе сакате да потрошите малку време отстранувајќи некои од додатоците.

  • Asus ROG Zephyrus G14

Asus ROG Zephyrus G14

Ако сте гејмер на компјутери во движење, тенок компјутер како Asus ROG Zephyrus G14 може да биде во вашата улица. Zephyrus користи AMD Ryzen 9 6900HS и AMD Radeon RX 6800S, како и сопственичките функции на компанијата како SmartShift (за движење на енергија помеѓу процесорот и графичкиот процесор) и SmartAccess меморија.

За најновото ажурирање, Asus додаде веб камера, што беше еклатантен пропуст на претходните модели. Моделот целосно AMD, исто така, се пресели во повисок сооднос од 16:10.

На нашиот тест на батеријата, Zephyrus работеше повеќе од 10 и пол часа, што сугерира дека може да издржите цел ден на овој лаптоп кога не играте.

Сепак, тоа е малку скапо. Цефирус започнува од 1.599,99 долари, додека ние го разгледавме со врвни спецификации од 2.499,99 долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published.