Кој е најдобриот монитор на екранот?

Кој е најдобриот монитор на екранот?

Без разлика дали купувате прв или втор монитор за вашиот десктоп компјутер или купувате голем екран за користење со вашиот лаптоп дома, добар монитор е мудра инвестиција. Не постои единствен монитор што ќе работи најдобро за секого, но нашите водичи за монитори ги покриваат сите видови различни големини, употреби и цени, од основни 24-инчни буџетски модели до големи 4K екрани до монитори за игри со висока стапка на освежување. Еве ги најдобрите што можеме да ги најдеме и за какви работи се добри.

1. Dell P2721Q

Најдобар квалитет на слика: 4K монитор

Dell P2721Q

За кого е ова: Секој што купил нов компјутер во последните три или четири години и работи многу работи за уредување фотографии или видео. Одличните 4K монитори го прават текстот поостар и покажуваат повеќе детали на сликите, а можат да ви дадат повеќе употреблив простор на работната површина за да можете да соберете повеќе работи на вашиот екран одеднаш.

Зошто ни се допаѓа: Dell P2721Q е најдобриот 4K монитор за повеќето луѓе поради неговата прецизност на бои, прилагодлив држач и одличниот избор на порти, како и тригодишната гаранција на Dell и гаранцијата за премиум панел. Покрај типичните HDMI и DisplayPort конекции, обезбедува еден USB-A порт и два USB-A 3.0 порти на долниот раб. Има и USB-C приклучок што може да обезбеди до 65 W напојување на вашиот лаптоп преку еден кабел, намалувајќи го бројот на кабли на вашата маса и обезбедувајќи доволно енергија за полнење на повеќето лаптопи од 13 инчи. Со претходно поставената боја sRGB, неговата прецизност на бојата е доволно добра за повеќето луѓе веднаш надвор од кутијата.

Недостатоци, но не и прекршувачи: P2721Q има малку подебела долна рамка која крие дел од внатрешната електроника на мониторот, за разлика од другите монитори кои се постојано тенки наоколу. Ова најверојатно ќе биде проблем само за оние кои го превртуваат мониторот во режим на портрет и сакаат да го минимизираат просторот помеѓу екранот на P2721Q и друг монитор.

2. Asus ProArt Display PA278CV

Голем екран за помалку пари: 27-инчен монитор

Asus ProArt Display PA278CV

За кого е ова: секој со компјутер (или графичка картичка) стар повеќе од три години и кој не може да поддржува 4K дисплеј или секој што се потпира на апликации што не се размеруваат добро.

Зошто ни се допаѓа: Asus ProArt Display PA278CV е 27-инчен монитор со широк спектар на порти и пристојна прецизност на боите на повеќето негови мемории. Исклучок е неговата претходно поставена sRGB, која нуди фантастична прецизност, но го заклучува екранот со релативно слаба осветленост што ја најдовме премногу ниска за секојдневна употреба. PA278CV има приклучок за HDMI, влез и излез DisplayPort, USB-C порта и четири USB 3.0 Type-A порти, што го прави овој монитор особено добар за секој што сака да го користи својот со лаптоп. Обезбедува доволно енергија за полнење на повеќето лаптопи од 13 инчи, а неговиот флексибилен држач се навалува, се врти, се врти и се прилагодува во висина. Исто така, има тригодишна гаранција со добра политика за мртви пиксели.

Недостатоци, но не и прекршувачи: Иако Asus ја рекламира прецизноста на бојата на своите екрани ProArt, во нашите тестови PA278CV беше добар, но не и одличен во тој поглед на речиси секое претходно поставување. Ако сте во затемнета или темна просторија, неговата поставка за sRGB е исклучително прецизна, но во спротивно ќе мора сами да го калибрирате екранот за да добиете најдобри резултати.

3. ViewSonic VA2456-MHD

Најприфатлива опција: 24-инчен буџетски монитор

ViewSonic VA2456-MHD

За кого е ова: секој што има ограничен простор на масата, претпочита помал екран или има помалку од 150 долари за трошење и на кого не му пречи да се откаже од убавите функции како што се USB-хаб или прилагодлив држач. Мониторот од 24 инчи е многу поголем дури и од најголемиот екран на лаптопот, но зазема многу помалку простор на вашата маса од 27-инчниот монитор.

Зошто ни се допаѓа: ViewSonic VA2456-MHD е 24-инчен 1080p монитор кој не е фенси, но е голем чекор напред од сè што чини помалку од 100 долари или евтиниот монитор што можеби сте го купиле со вашиот десктоп компјутер. Нуди прилично прецизна боја која ќе биде добра кога гледате фотографии и гледате филмови, како и добар сооднос на контраст со подлабоки црни бои отколку што можете да најдете на другите монитори во оваа цена. Има стабилен држач што не се ниша толку многу како оние на некои други евтини монитори што ги тестиравме. Исто така, има и HDMI и DisplayPort влезови, внатрешни звучници со добар звук и тригодишна гаранција.

Недостатоци, но не и прекршувачи: Проблемите со VA2456-MHD се истите проблеми што ги имаат повеќето буџетски монитори. Нема ниту USB хаб ниту USB-C порта за поновите лаптопи. Држачот може само да го навалува мониторот нагоре и надолу, додека држачите на нашите поскапи пилиња овозможуваат и вртење од страна на страна, вртење на екранот за 90 степени и прилагодување на неговата висина. И овој монитор не поддржува стапки на освежување повисоки од 60 Hz или не нуди поддршка за FreeSync за помазно играње. Тоа е најдобриот сеопфатен пакет за повеќето луѓе, но имаме други опции во нашиот водич за буџетски монитори кои обезбедуваат некои од овие карактеристики во замена за други компромиси.

4. Dell P3222QE

Многу голем екран: 32-инчен 4K монитор

Dell P3222QE

За кого е ова: секој што сака огромен екран од 4K што може да прикажува апликации без скалирање и не му пречи да плати повеќе за да го добие.

Зошто ни се допаѓа: Ако 27-инчниот монитор не е доволно голем за вас, размислете за 32-инчниот Dell P3222QE 4K монитор. Комбинира добра боја и контраст, неколку влезови на екранот (вклучувајќи USB-C), четири USB 3.0 порти и гигабитна етернет порта за жичени интернет конекции. USB-C приклучокот на P3222QE испорачува моќност до 65 W, што е доволно за полнење на лаптоп од 13 инчи со полна брзина, а исто така пренесува податоци, видео и аудио. Доаѓа и со тригодишна гаранција и гаранција за премиум панел на Dell.

Овој монитор е доволно голем за да можете да го користите без потреба од зголемување на текстот или елементите на интерфејсот за да ги направите читливи. Како и Dell P2721Q, P3222QE доаѓа со тригодишна гаранција и гаранција за премиум панел, што помага полесно да се потрошат 700 долари на поголем монитор. Сепак, сè уште чини неколку стотици долари повеќе од 27-инчните монитори што ги препорачуваме и бара многу повеќе физички простор.

Недостатоци, но не и прекршувачи: Со околу 720 долари (до моментот на пишување), Dell P3222QE чини 200 долари повеќе од нашиот избор од 27-инчен 4K монитор, Dell P2721Q.

5. Acer XR342CK Pbmiiqphuzx

Добро за повеќекратни задачи: ултраширок монитор

Acer XR342CK Pbmiiqphuzx

За кого е ова: Поставувањето со двоен монитор обично е најдобрата опција ако сакате да имате отворени неколку прозорци на апликации одеднаш, но ултраширок модел може да биде подобар избор ако ви треба еден тон непрекинат хоризонтален простор или ако сакате не сакате рамки на мониторот помеѓу прозорците.

Зошто ни се допаѓа: Acer XR342CK Pbmiiqphuzx има добар прилагодлив држач, многу порти (вклучувајќи USB-C порта што може да се справи со струја, екран и податоци преку еден кабел), тригодишна гаранција и разумна цена . И иако ниеден ултраширок што го тестиравме не понуди особено добра прецизност на боите, XR342CK беше попрецизен од сè друго што го пробавме. Екранот од 1440p поддржува неколку убави карактеристики како што се побрза од нормалната стапка на освежување од 100 Hz и AMD’s FreeSync (исто така работи со Nvidia картички при нашето тестирање), што го прави одличен избор за игри.

Недостатоци, но не и прекршувачи: тригодишната гаранција на Acer не вклучува гаранција за мртви пиксели, затоа проверете дали има мртви или заглавени пиксели веднаш откако ќе го извадите од кутијата за да можете да го замените каде што сте го купиле. ако е потребно. Неговото позадинско осветлување, исто така, доста крвари на аглите, што може да ги измие темните слики – иако ова беше проблем со сите ултра широки модели што ги тестиравме.

Повеќето ултраширок монитори се исто така закривени. Овој дизајн помага да се минимизираат проблемите со аголот на гледање – кога седите центрирано, работите на далечните рабови на екранот нема да изгледаат толку исчистени како што би изгледале на рамен дисплеј со слична ширина – но исто така ги прави ултрашироките монитори неточни за прецизни задачи кои бараат прави линии, како што се цртање, уредување фотографии или слична дизајнерска работа.

Leave a Reply

Your email address will not be published.