Кој е најдобриот глушец за 2022 година?

Кој е најдобриот глушец за 2022 година?

Глувците се дизајнирани за различни намени, а наоѓањето на вистинското глувче кое ќе одговара на вашите потреби може да биде предизвик без некои насоки. Ако барате глушец за игри, ќе ви треба опција со мала латентност на кликнување и одлични перформанси за да се чувствува одговорно и прецизно. Ако барате канцелариски глушец, ергономијата најверојатно ќе биде поважна бидејќи ќе го користите со часови секој ден. Вие исто така може да претпочитате нешто безжично за да се ослободите од нередот со кабли, или дури може да претпочитате вертикален дизајн. Не сите глувци се направени со иста употреба или корисник на ум, па затоа е важно да знаете што барате.

Тестиравме над 250 глувци, а подолу се нашите препораки за најдобрите глувци што може да се купат за различни намени. Ако сте гејмер, видете ги нашите препораки за најдобар лесен глушец, најдобар глушец за игри, најдобар MMO глушец или најдобар FPS глушец.

1. Razer Viper Ultimate

Најдобар гејмерски глушец

Razer Viper Ultimate

Пејзажот на игри е огромен и секогаш расте. Не е лесно да се избере еден глушец за да се справи со сето, па дури и со поголемиот дел од него. Сепак, Razer Viper Ultimate е најблиску. Можеби има подобри избори за специфични жанрови, ценовни поени или употреби, но ова е моментално најдобриот гејмерски глушец за повеќето луѓе во целина. Лесен е и има цврсто пластично тело кое се чувствува многу добро изградено. Има вистински двостепен дизајн со две странични копчиња од двете страни, што го прави погоден или за десничари или за левораки корисници.

Што се однесува до перформансите, има екстремно мала латентност на кликнување и многу широк опсег на CPI, во рамките на кој можете да го прилагодите вашиот CPI во чекори од 50 за прецизно бирање во поставката за чувствителност што ви одговара. Неговите тефлонски стапала од девствена класа, исто така, многу непречено лизгаат на подлогите за глувци и бирото. Можете да го приспособите RGB осветлувањето на глувчето (и неговиот приклучок за полнење) со помош на придружниот софтвер, кој исто така ви овозможува да ги пресликувате копчињата и да доделите копче Hypershift за да овозможите секундарен слој на влезови доколку ви требаат.

За жал, не е одлично погоден за гејмерите со поголеми раце кои претпочитаат да користат држач со дланка или канџи, иако многу добро се приспособува на стисокот на врвот на прстите за сите големини на раце. Севкупно, тоа е одлична опција со многу моќ под хаубата за конкурентни гејмери. Исто така, се случува да биде еден од најдобрите глувци за безжични игри што сме ги тестирале и е извонреден избор за левораките гејмери ​​кои инаку би можеле да се борат да најдат глушец со странични копчиња на десната страна.

2. ROCCAT Kone Pro

Најдобар ултра-лесен глушец за игри

Повеќе од кога било, ултра-лесните глувци за игри се популарен избор, особено меѓу FPS гејмерите. А најдобриот меѓу нив? Нашиот избор е ROCCAT Kone Pro. Со тежина од 65 g, тоа не е апсолутно најлесната опција на располагање, но има удобност и сет на карактеристики на оние што се обично многу потешки глувци. Има форма со полно тело, десна рака, со две странични копчиња лево, цврсто алуминиумско тркало и мала алинеја за потпирачот за палец. Исто така, има пар зони за осветлување RGB видливи под неговите проѕирни копчиња L и R-клик.

Тоа е, исто така, нешто поголемо глувче од многу ултра лесни опции, но е речиси универзално погоден за сите типови на рачки и големини на раце. Што се однесува до перформансите, овој глушец има многу мало растојание за подигнување, одлична латентност на кликнување и можете да ги поставите вашите поставки за CPI прецизно со зголемувања од 50 во многу широк опсег. Исто така, придружниот софтвер нуди многу карактеристики за прилагодување.

За жал, поради неговата големина, може да најдете дека се чувствува малку гломазен и помалку маневрирачки од некои помали опции. Исто така, ако имате мали раце, нема удобно да ги допрете сите копчиња со помош на држач со врвот на прстот, а пластичното тело може да стане малку лизгаво ако имате тенденција да се потите многу додека играте. Овој глушец е добро балансирана опција со одлични перформанси за играње и лесна конструкција што не ја жртвува удобноста или приспособливоста.

3. Logitech G PRO X SUPERLIGHT

Најдобар безжичен ултра лесен глушец за игри

Logitech G PRO X SUPERLIGHT

За крајно лесно искуство без никакви кабли за да ве врзуваат, Logitech G PRO X SUPERLIGHT е најдобриот безжичен ултра лесен глушец за игри што го тестиравме. Додека многу од најлесните глувци за играње имаат саќе исечоци во нивните школки за да ја намалат нивната вкупна тежина, овој глушец има цврсто пластично тело. Импресивно, сепак е исклучително лесен и има поцврст квалитет на градба од многу други слични понуди.

Неговата симетрична форма е речиси универзално прилагодена за сите големини на раце и типови на рачки, па затоа е безбеден избор ако барате глушец со високи перформанси, но не сте сигурни како ќе се вклопи во вашата рака. Исто така, неговиот сензор е исклучително конзистентен, а неговата латентност на кликнување е одлична, што значи дека глувчето лесно може да се справи со секој жанр на игра, од брзи шутери од прво лице до обични симулациски игри. Благодарение на неговото многу ниско растојание за подигнување, нема да морате да се грижите дали сензорот ќе регистрира случајни движења на глувчето ако имате тенденција да го репозиционирате глувчето со кревање од подлогата за глувчето.

За жал, нема RGB осветлување. Иако ова можеби нема да им пречи на повеќето гејмери, неговиот кабел за полнење има постар микро-USB конектор наместо поновиот USB-C стандард што се наоѓа на многу други опции со слична цена. Сепак, ова е исклучителен избор за сериозни гејмери. Станува сам како една од најпригодните и најефикасните лесни опции што сме ги тестирале.

4. Logitech MX Master 3

Најдобар канцелариски глушец

За тие долги работни денови, удобноста е приоритет, а за удобна канцелариска опција, нема ривал на Logitech MX Master 3. Овој глушец има ергономска форма со висок грб и потпирач за палец што вклучува копче за контроли со гестови. Поддржува поврзување со Bluetooth и спарување на повеќе уреди со најмногу три уреди одеднаш. Можете да го поврзете и со неговиот USB-приемник.

Има две тркала за лизгање, едно на врвот што се отклучува за слободно лизгање и едно на страна за хоризонтално лизгање. Отклучувањето на горното тркало за лизгање за бесплатно лизгање е едноставно како притискање на копче, но автоматски се отклучува кога ќе се движите доволно брзо, така што поминувањето низ долги документи, табели или веб-страници е лесно. Бидејќи придружниот софтвер е достапен и на Windows и на macOS, можете да го користите овој глушец до својот максимален потенцијал со кој било оперативен систем.

За жал, тоа е гломазен и тежок глушец, па затоа не е најлесен за носење. Исто така, има висок грб, па ако имате мали раце, ќе ви биде тешко удобно да стигнете до страничните копчиња и тркалцето за лизгање. Севкупно, ова е испробан канцелариски глушец што е удобен придружник за тие долги работни денови и е еден од најдобрите ергономски глувци што сме ги тестирале.

5. Logitech MX Vertical

Најдобар вертикален канцелариски глушец

Logitech MX Vertical

Ако користите глушец цел ден, можеби ќе ве интересира поергономски дизајн за да ви биде удобно. Во тој случај, можеби ќе сакате да го проверите Logitech MX Vertical, најдобриот вертикален канцелариски глушец што го тестиравме. Ги нема сите дополнителни функции на премиум канцелариски глушец како Logitech MX Master 3, но неговата форма е дизајнирана да го намали оптоварувањето на зглобот со тоа што ќе го држи во поприродна положба.

Одличен избор е ако работите во поставување на повеќе уреди бидејќи може да се спари со најмногу три уреди истовремено користејќи Bluetooth конекција и неговиот USB-приемник. Постојат странични копчиња, кои можете да ги репрограмирате за извршување на неколку задачи за продуктивност и можете да креирате профили во придружниот софтвер, за да можете да имате различни конфигурации на копчињата за секоја програма што ја користите. Сепак, бидејќи глувчето нема вградена меморија, ќе мора да креирате сметка на Logitech за да ги зачувате вашите поставки.

За жал, тоа е само десна форма. Исто така, не е баш прилагоден за мали или екстра големи раце, а неговата големина го прави помалку од идеален за патување. Освен овие мали недостатоци, ова е импресивен сеопфатен канцелариски глушец и одлична опција за секој што бара опција со професионален изглед со фокус на ергономијата и удобноста.

Leave a Reply

Your email address will not be published.