Која тастатура се користи во е-спортот?

Која тастатура се користи во е-спортот?

Добивањето нова тастатура порано беше прилично едноставно. Имаше само неколку брендови кои се натпреваруваа на пазарот и изборот беше ограничен. Но, сега е сосема спротивно, бидејќи новите играчи на пазарот почнаа да им даваат трка на големите имиња.

Секој бара нешто различно кога бара тастатура. Некои го ценат изгледот, додека други ги ценат перформансите пред сè друго. Во денешно време, производителите се трудат максимално да ги задоволат и двете желби и да ги наредат своите производи со секој аспект што го прекинува договорот.

Најголемиот прекинувач на зделки таму е веројатно типот на прекинувач. Типот на прекинувач често одлучува за чувството на тастатурата и времето на одговор. Прекинувачите Cherry MX често се нарекуваат најдобри прекинувачи на пазарот поради нивното време на одговор, на пример. Тие се најдобриот избор на гејмери кои сакаат да ги подигнат работите на друго ниво.

Ако само го сакате тој кликнат звук кога ги притискате копчињата и сакате да се чувствувате носталгично како да користите машина за пишување, сините прекинувачи се за вас.

Прегледот на нашите омилени механички тастатури за конкурентни игри има нешто за секој гејмер таму.

Razer BlackWidow V3 Mini Hyperspeed

Razer BlackWidow V3 Mini Hyperspeed

Иако Razer експериментира со нови технологии и произведува нови линии на производи, BlackWidow сè уште е омилен на фановите. Како што минуваа годините, Razer прилично го украси BlackWidow со сите промени што можат да ја подобрат тастатурата.

Со оглед на тоа што конкурентните гејмери ​​треба да патуваат на настани на LAN или кампови за подигање, тие честопати треба да ја спакуваат опремата. Ако имате тастатура со целосна големина, да ја залепите во ранец ќе биде прилично предизвикувачка задача. Razer BlackWidow V3 Mini Hyperspeed се одликува со класичен дизајн BlackWidow во тело од 65 проценти. Најкомпактниот член од серијата BlackWidow е исто така безжичен и ја користи технологијата Hyperspeed на Razer, која е слична на Lightspeed на Logitech. Овие безжични технологии овозможуваат безжичната опрема да има исто ниво на одзив како и нивните жичени ривали. Траењето на батеријата од 200 часа ќе даде се од себе за никогаш да не ги разочара играчите во најинтензивните ситуации.

Кога станува збор за прекинувачите, ќе можете да изберете помеѓу зелените и жолтите прекинувачи на Razer. Додека зелените ќе бидат слични на вашите индустриски стандардни Сини прекинувачи, жолтите ќе личат на прекинувачите Cherry MX Red кои се линеарни. АБС копчињата со двојно снимање помагаат да се осигурате дека легендите на вашите клучеви нема да исчезнат предвреме.

Ducky One 2 Mini

Ducky One 2 Mini

На повеќето FPS плеери нема да им требаат дополнителни макро копчиња што ја зголемуваат големината на тастатурата. Мала и минималистичка тастатура е исто така одлична за секој кој нема многу простор на биро за работа.

Иако има многу помали опции, не многу тастатури со мал облик го нудат истиот број на опции за приспособливост што ги нуди Ducky. Додека го нарачувате вашиот Ducky One 2 Mini, ќе можете да го изберете вашиот омилен прекинувач од производители како Cherry MX, Kailh и Gateron.

Играчите кои често патуваат може да имаат корист и од малата тастатура со фактор на форма бидејќи ќе биде полесно да ги спакувате. Со оглед на тоа што USB-C кабелот може да се откачи, нема да треба да се грижите дали ќе се скрши од друга опрема што сте ја спакувале со вашиот One 2 Mini.

К70 шампионска серија TKL

Иако тастатурите од 60 проценти се убави минималистички алтернативи, на почетокот може да биде малку тешко да се навикнете. Тастатурата без копчиња обично е пристојна средина помеѓу тастатура од 60 проценти и целосно украсена тастатура.

K70 постојано беше премиум влез во линијата на тастатури на Corsair, а верзијата TKL изгледа дека е уште подобра од нејзиниот предок со целосна големина. K70 Champion Series TKL користи технологија за хипер-испитување наречена Axon за да ја зголеми стапката на гласање до 8.000 Hz. Практично е осум пати побрз во споредба со обичните тастатури, карактеристика што на конкурентните гејмери може да им се допадне.

Кога нарачувате, ќе имате можност да изберете од Cherry MX Reds, Silent Reds или Speed Silvers. Ако сте збунети околу тоа кој прекинувач да го изберете, повеќето конкурентни играчи обично претпочитаат да одат со црвените поради нивната линеарна природа.

Logitech G513

Механичките тастатури се одлични за играње. Но, кога станува збор за пишување, тие можеби се премногу гласни за некои луѓе. Освен ако навистина не ви се допаѓа звукот, кликната тастатура може да биде повеќе досадна од било што.

Имаше обиди да се направи тивка механичка тастатура со години, и сите тие беа скратени на некој начин. Сепак, тоа заврши со Logitech G513. Сопствените Romer-G Linear прекинувачи на Logitech му покажуваат на светот дека механичките тастатури може да се користат и кога има некој што спие во соседната соба.

Razer Huntsman Elite

Razer Huntsman Elite

Razer со векови е познато име во индустријата за игри и секогаш наоѓа нови и иновативни начини да ја искорени својата конкуренција. Најновата иновација на компанијата, „Razer Opto-Mechanical Switches“, може да се најде само во нејзината линија Huntsman. Овие прекинувачи се активираат со зрак светлина што се испушта низ прекинувачите кога ќе ги притиснете копчињата.

Благодарение на оваа нова технологија, копчињата се значително поиздржливи од другите механички тастатури на пазарот, а сепак ја даваат таа тактилна повратна информација. Пишувањето на оваа тастатура е исто така прекрасно искуство.

Опсег на ASUS ROG Strix

Има некои работи кои се наменети само за FPS гејмерите и оваа тастатура е една од нив. За време на процесот на дизајнирање на тастатурата, нејзината форма не беше ни на листата на најважните карактеристики. Сè што му беше важно на ASUS беше неговата функционалност.

Тастатурата нема непотребни функции и се фокусира само на испорака. Тоа е сигурна и издржлива тастатура што ќе ве заштитува, но нема да ви дозволи да користите дополнително копче во RPG. Сепак, тастатурата овозможува целосно макро прилагодување, па сепак може да најдете начин да го заобиколите тоа.

Безжична тастатура Corsair K63

Пред неколку години, се беше за RGB. Тоа беше новото дете на блокот, а компаниите се тркаа една против друга за да имаат најубава тастатура со најубави светла.

Сега, ерата се менува уште еднаш и безжичната мрежа станува збор на градот. Уште од отстранувањето на приклучокот за слушалки, почнавме да ги преиспитуваме жиците и да се ослободуваме од нив секаде каде што е можно.

Тастатурите, исто така, се приклучија на таа кавга и веќе некое време имаше обиди да се направи пристојна безжична тастатура за игри. Единствениот проблем е латентноста и проблемите на Bluetooth технологијата.

Corsair K63 беше одлична, добро заоблена тастатура која им се допадна на многумина во гејмерската заедница. Неговиот безжичен брат или сестра исто така прави се како што треба. Времето на одговор изгледа како да не постои ако не играте конкурентни игри на високо ниво.

Leave a Reply

Your email address will not be published.