Која е просечната цена на гејмерски монитор?

Која е просечната цена на гејмерски монитор?

Најдобри евтини зделки за монитори за игри

Со една од овие евтини зделки за монитори за игри, можете да добиете дисплеј со врвен квалитет за вашата опрема за игри по разумна цена.

Без разлика дали сакате врвна опција што може да емитува резолуција 4K или претпочитате дисплеј со брза стапка на освежување за да ви овозможи најодговорно искуство за играње, можете да најдете опции погодни за буџетот и вредни за парите подолу. Разгледавме и многу други спецификации и карактеристики, вклучувајќи поддршка за G-Sync или AMD FreeSync, заоблени или ултра широки екрани и многу повеќе.

Така, движете се надолу за нашите врвни избори веднаш подолу со голем број различни големини на екрани и производители. И иако можеби се евтини, тие сепак можат да бидат едни од најдобрите монитори за игри што можете да ги купите денес.

И ако ви треба повеќе технологија за игри, секогаш можете да ги проверите најновите евтини зделки за лаптоп за игри достапни сега. Имаме и центри низ кои можете да пребарувате со нашите омилени евтини тастатури за игри, евтини глувци за игри и евтини слушалки за игри. Потоа, можете да соберете сè на врвот на една од овие евтини маси за игри.

1. Asus VP228HE

Asus VP228HE

Значи, го барате најевтиниот од нашите евтини зделки за монитори за игри, но не сакате да штедите на спецификациите? Asus VP228HE ве запознава токму таму. Добивате фантастичен квалитет на екранот, со светли контраст на бои и живописна слика достојна за многу повисока цена. Секако, таа стапка на освежување од 60 Hz може да го исклучи корисникот со високи октани, но во овој конкретен евтин гејмерски монитор е вградена сопствената технологија на Asus без трепкање, заедно со време на одговор од 1 ms, што овозможува сè убаво да се цитира.

Профилот за прикажување на играта ги подобрува потемните области на екранот, оставајќи ги само светлите делови, што значи поголема видливост за вас во играта без да го исчистите остатокот од сликата. Постојат многу режими на прикажување специфични за употреба од кои можете да изберете, и иако навигацијата низ корисничкиот интерфејс може да биде малку незгодна, за помалку од 100 долари / 100 фунти, добивате одличен дисплеј со многу дополнителни функции што едноставно нема да ги имате најдете со други модели во оваа цена.

2. Asus VP28UQG

Asus VP28UQG

Ќе се мачите да најдете 4K гејмерски монитор кој вреди да работи со таква резолуција на поевтино од овој модел на Asus. Добивате фантастична вредност за парите, со импресивен квалитет на екранот кој работи прекрасно во тандем со некои од најдобрите карактеристики за игри на Asus. Јасноста на боите и процесот на истакнување потемни сенки за време на играта отсекогаш биле голема привлечност за линијата на евтини гејмерски монитори на Asus, но во 4K сè сјае десет пати. Плус, овде избирате компатибилен екран со FreeSync и G-Sync – вредна бонус функција.

Не само тоа, но Asus VP28UQC, исто така, располага со технологија за олеснување на напрегањето на очите, како панел за дисплеј без треперење и филтер за сина светлина што лесно може да се конфигурира од поставките за екранот. Ако барате евтин договор за гејмерски монитори, ќе најдете неколку други кои удираат толку високо над нивната тежина.

3. BenQ EX2510

BenQ EX2510

Совршениот монитор на конзолата од следната генерација нуди HDMI 2.1 со 4K резолуција и стапка на освежување од 120 Hz. За жал, совршениот монитор за конзола од следната генерација не постои – сè уште. Меѓутоа, додека брендовите ги развиваат своите HDMI 2.1 дисплеи, BenQ EX2510 (се отвора во новото јазиче) го нуди следното најдобро нешто за оние кои не сакаат да ја скршат банката пред да бидат пуштени големите пиштоли.

4K мониторите со стапка на освежување од 120 Hz сè уште ќе ве чинат прилично денар, а како што е денес, PS5 не поддржува домашна резолуција 1440p (изведувањето излез од 1080p на екран од 1440p, исто така, може да ве отвори за цела низа нови прашања исто така). Иако BenQ доаѓа во помала големина на екранот, тогаш таа жртва во недвижностите ќе понуди зголемување на квалитетот на сликата на 1080p.

Овде добивате силни бои и целокупна слика, а со осветленост од 400 нити сигурно ќе можете да ги видите вашите нови игри.

4. LG UltraGear 24GL600F

LG UltraGear 24GL600F

Ако барате супер евтин, супер брз монитор, LG UltraGear можеби е совршен. Додека овде намалувате одредена флексибилност во навалувањето или аглите на гледање, ќе ви биде тешко да најдете стапка на освежување од 144 Hz за пониска цена. Додајте време на одговор од 1 ms и ќе добиете брз приказ. Овде има TN панел, кој малку ќе го влоши вашиот целокупен квалитет на сликата во потемни простории, но ако планирате да играте во посветли средини, LG нема да биде поразен поради брзината или вредноста.

5. Alienware AW2521HF

Alienware AW2521HF

Ако работите со помал простор, овој 25-инчен Alienware монитор може да биде совршено прилагоден на вашите потреби за играње со голема брзина. Стапката на освежување од 240 Hz го прави ова исклучително непречено искуство – со помош на AMD FreeSync и Nvidia G-Sync под хаубата за уште подобро управување со движењата. Како и да е, покрај неговата брзина, тука добивате и одличен IPS панел од 1080p.

Таа резолуција е малку помала отколку што може да посегнуваат поскапите монитори, но на помал дисплеј сè уште добивате неверојатен квалитет на сликата, па дури и слој против отсјај што ќе ви служи добро и во голем број средини. Собирањето на сето тоа за под 400 долари / 350 фунти е одлична зделка, а обично ќе го најдете и поевтино.

6. AOC C32G2

AOC C32G2

Ако цврсто верувате во заоблените гејмерски монитори, AOC C32G2 нуди одличен буџетски дисплеј кој сепак носи многу карактеристики што веројатно ќе ги најдете кај поскапите модели. Со неверојатна стапка на освежување од 165 Hz, AOC ќе ви овозможи неверојатно мазна слика, особено со овозможено AMD FreeSync. Плус, и тука сè уште добивате целосен опсег на агли на гледање од 178/178.

Режимот Overdrive го запира најголемиот дел од духовите што може да ги најдете при првото вчитување, а можеби ќе треба да се занимавате и со поставките за да ги набавите најдобрите конфигурации за вашите игри и околина. Меѓутоа, штом сето тоа ќе се постави, ќе бидете благодарни што не сте набавиле далеку поскап заоблен монитор за игри.

Во неговото јадро, ова е висококвалитетен монитор за игри со ниска ниска цена. Иако тоа може да значи малку дополнителен TLC за да се постави правилно, поголемата големина на екранот не само што ќе придонесе за поимпресивно играње, туку ќе најдете и придобивки за продуктивноста – со многу простор за повеќекратни задачи на тој огромен панел. Тоа го прави овој одличен сеопфатен, совршен ако сакате лесно да се префрлите од работа на играње од дома.

Leave a Reply

Your email address will not be published.