Која е пристојната цена за гејмерски лаптоп?

Која е пристојната цена за гејмерски лаптоп?

Ако се придружувате за моќно искуство со игри, но навистина сте ограничени за готовина, постојат голем број буџетски опции што треба да се разгледаат. Всушност, можете да добиете прилично пристојни перформанси на процесорот и графичкиот процесор од буџетски лаптоп за игри. Можеби ќе треба да ги вратите вашите графички поставки за да ја достигнете ознаката од 60 фрејмови во секунда во најновите најсовремени игри.

Ако не сте сигурни од каде да започнете, немојте да се потите. Ја завршивме напорната работа за вас и направивме листа на најдобри лаптопи за игри кои спаѓаат под марката од 1.000 долари. Вклучивме и неколку други опции за оние кои можат да го повлечат својот буџет малку подалеку за да го зголемат вкусот. Без разлика дали сакате игри со стрелци од прво лице или нешто повеќе водено од приказна, сите овие машини треба да бидат повеќе од способни.

Ако најдете малку дополнителна готовина наоколу, проверете го нашиот преглед на најдобрите лаптопи за игри во целина за да видите што е достапно со повисок буџет. Дополнително, често ќе најдете евтини лаптопи за игри во нашиот преглед на најдобрите зделки за лаптоп, кои ги ажурираме секој работен ден.

1. Acer Swift X (SFX14-41G-R1S6) – Најдобар севкупно

Acer Swift X (SFX14-41G-R1S6)

Не судете го лаптопот според неговата шасија. Swift X можеби на прв поглед не изгледа толку заканувачки, но под хаубата ќе најдете некои сериозно моќни компоненти. Овој ултрапреносен процесор пакува AMD Ryzen 7 5800U процесор, Nvidia GeForce RTX 3050 Ti GPU и 512 GB PCIe NVMe SSD меморија. Во нашиот преглед, Swift успеа да управува со „48 фрејмови во секунда на највисоко претходно поставено“ кога работи Shadow of the Tomb Raider на 1080p, и ќе добиете уште побрзи перформанси ако не ви пречи да ги бирате визуелните поставки од максимално најнови игри (кои веројатно ќе бидат потребни на сите лаптопи за игри под 1.000 долари). Сепак, има неколку негативни страни. Вентилаторите стануваат гласни при големи оптоварувања и тастатурата работи малку топла. Но, ако можете да живеете со тие недостатоци и барате силни перформанси на процесорот и графичкиот процесор, Swift X дефинитивно ќе испорача.

2. Acer Nitro 5 (AMD, 2021) – Најдобра вредност

Acer Nitro 5 (AMD, 2021)

Ако сакате да постигнете некои компоненти од среден опсег по разумна цена, вреди да се размисли за Acer Nitro 5. Нашата поскапа тест конфигурација од 1.700 долари вклучува процесор Ryzen 7 5800H и графика RTX 3070, но можете да најдете модели со Nvidia GeForce RTX 3050 и неверојатно брз дисплеј од 144 Hz за само 800 долари. Сепак, има неколку недостатоци. Самиот лаптоп е тежок, а капакот на екранот е малку слаб. Тоа не е премногу изненадувачки, бидејќи буџетските лаптопи за игри имаат тенденција да бидат ѕверски по големина и направени од пластични материјали. Ако можете да живеете со тие компромиси, тогаш Nitro 5 е добра опција за повеќето луѓе.

3. HP Envy 14 14t-eb000 (2021) – Најдобро траење на батеријата

HP Envy 14 14t-eb000 (2021)

HP Envy 14 е добар избор за скромни игри или креирање содржина. Конфигурацијата што ја тестиравме содржи процесор Intel Core i5-1135G7 и графичка картичка Iris Xe/Nvidia GeForce GTX 1650 Ti Max-Q. (HP нуди и верзија со надградена графика RTX 3050 и процесор Core i7, но чини 1100 долари.) Сепак, најизненадувачкото нешто кај овој лаптоп е неговата траење на батеријата. Лаптопите за игри генерално не се познати по тоа што имаат добра издржливост на батеријата, така што Envy 14 навистина ја разбива калапот овде. Во нашите тестови, работеше околу 15 часа со едно полнење. Envy 14 исто така не произведува многу бучава од вентилаторот. Во нашиот преглед, откривме дека работи „исклучително тивко за време на вчитување на процесорот и на графиката“.

4. HP Victus 16 (16-d0097nr)

HP Victus 16 (16-d0097nr)

Кога станува збор за HP Victus 16, добивате многу пари за вашите пари. 16-инчниот 1080p дисплеј има висока стапка на освежување од 144Hz, тастатурата е изненадувачки удобна и има широк опсег на опции за конфигурација. Иако графичкиот процесор GeForce RTX 3050 Ti на лаптопот паѓа на долниот крај на спектарот, тој сепак обезбедува солидни перформанси за игри од 1080p. Плус, суптилниот дизајн го прави соодветен избор за работа или за играње.

Ја тестиравме конфигурацијата од највисокото ниво, која сè уште е релативно прифатлива од 1.250 долари. Сепак, како што споменавме во нашата рецензија, овие модели можат да бидат ниски до 730 долари. Поевтините модели користат постари графички процесори GTX 1650, на кои им недостасува поддршка за DLSS и ray-tracing. Со тоа што е кажано, овие лаптопи сè уште треба да обезбедат пристојни перформанси за играње при пониски графички поставки.

5. Acer Predator Triton 300 SE

Acer Predator Triton 300 SE

Acer Predator Triton 300 SE е добра опција и за работа и за играње. Перформансите за играње и следење зраци се добри, бидејќи го зголемувате графичкиот процесор од класата RTX 3050 што се наоѓа во гејмерските лаптопи од под 1.000 долари до многу помоќен RTX 3060, а траењето на батеријата е изненадувачки импресивен за гејмерски лаптоп. За време на нашиот тест на батеријата, кој прикажува 4K видео, батеријата од 60 вати-часови изумре на девет часа. Тоа е дефинитивно повеќе од цел работен ден. И со малку повеќе од три килограми, ова е прилично лесна машина. Помеѓу својот тенок профил и пристојното траење на батеријата, Triton исто така прави добар лаптоп за работа/патување. Дизајнот е исто така суптилен. Нема да имате ништо против да го земете ова на работна средба со вас, бидејќи минималистичката естетика не привлекува многу внимание на себе.

6. Asus ROG Strix G15 Advantage Edition

Asus ROG Strix G15 Advantage Edition

Asus ROG Strix G15 Advanced Edition е целосно AMD лаптоп кој обезбедува брзи перформанси на процесорот и графичкиот процесор по разумна цена. Тоа пакува процесор AMD Ryzen 5900HX, AMD Radeon RX 6800M графички процесор (споредлив со RTX 3070 или 3080), 16GB RAM и 512GB SSD складирање. Според нашиот преглед, графичкиот процесор „не ги надминува графичките процесори за лаптоп RTX 3080 со поголема моќност, но тој е достоен конкурент за конвенционалните задачи за игри“. Сосема очекувано, Strix G15 е една густа машина, со големина од 28 mm на најдебелиот дел. Иако дополнителната дебелина овозможува повеќе простор за разладни компоненти, таа не е многу пренослива. Тоа, рече, сè додека не планирате да го носите овој лаптоп каде и да одите, тој е моќна опрема за игри што вреди за парите.

Разбираме дека цената од 1.650 долари не е „евтина“ во традиционална смисла, но овој лаптоп со целосно AMD чини значително помалку од другите лаптопи со споредлива моќност. Ако погледнете на веб-страницата на Best Buy или Nvidia за 3080 машини, тие чинат од 2.200 до 3.000 долари.

Leave a Reply

Your email address will not be published.