Која е најпопуларната камера за фотографирање?

Која е најпопуларната камера за фотографирање?

Повеќето дигитални фотоапарати сега доаѓаат со напредни видео функции што би го импресионирале секој видеограф, но лебот и путерот на повеќето камери е сепак фотографијата. Без разлика дали барате совршена камера за да ги документирате вашите патувачки авантури, модел што може да сними прекрасни пејзажи или брза камера за да бидете во чекор со спортот и дивиот свет, нема недостиг од опции, вклучително и многу добро заоблени доволно за да одговараат на сите начини и стилови на фотографија. Она што е најважно е да изберете камера што одговара на вашите потреби, буџет и ергономски преференции.

Вреди да се напомене дека вкупните перформанси на камерата може драстично да се разликуваат во зависност од објективот што го користите. Вашиот објектив влијае на количината на светлина што влегува во фотоапаратот, на длабочината на полето на сликата, на однесувањето на автоматскиот фокус и на перформансите на стабилизацијата, а тоа е без споменување на физичките аспекти на вашиот објектив, што може да влијае на преносливоста на фотоапаратот. Како општо правило, подобро е да се инвестира во поевтино куќиште на камерата и во поквалитетни објективи отколку да се инвестира во скапо куќиште на фотоапарат и евтини објективи. Тоа, рече, за доброто на конзистентност и пријателство за корисникот, во моментов ги тестираме камерите со нивните стандардни леќи за комплет.

Тестиравме над 70 фотоапарати, а подолу ќе ги најдете нашите препораки за најдобри фотоапарати за купување за различни видови фотографии. Овие избори беа избрани не само врз основа на нивните вкупни перформанси, туку и врз основа на нивниот сет на карактеристики и цена. За повеќе опции, видете ги нашите препораки за најдобри фотоапарати за фотографирање диви животни, најдобри камери за фотографирање пејзажи и најдобри камери за фотографирање при слаба осветленост.

1. Sony α7C

Најдобра камера за фотографирање патувања

Sony α7C

Ако барате фотоапарат што може да фотографира неверојатни фотографии од патувањето без многу обем и тежина, не гледајте подалеку од Sony α7C. Таа е една од најмалите фотоапарати со целосна слика на пазарот, со големина блиска до некои од фотоапаратите на Sony α6×00 APS-C. Дополнително, има сензор за целосна слика од 24 мегапиксели што ќе ви даде неверојатен квалитет на сликата и подобри перформанси при слаба осветленост.

Иако е компактен, сепак има мал EVF, што е корисно кога е премногу светло за да се добие јасен приказ на екранот на камерата. Доаѓа и со стабилизација на сликата во телото (IBIS), за да можете да користите неоптички стабилизирани објективи и да добивате јасни снимки при слаба осветленост или да снимате рачно видео. Траењето на батеријата му е неверојатно, така што нема потреба да се грижите дали ќе останете без сок кога сте на долго пешачење. Ја има најновата технологија за автоматско фокусирање на Sony, со интегрирано откривање лице/око и интуитивно континуирано следење на субјектот што останува со вашите субјекти дури и кога тие се движат низ кадарот.

Тоа, рече, не е најудобната камера за снимање; би сакале поголем, поудобен визир и повеќе приспособливи копчиња. Исто така, иако телото е извонредно преносливо за фотоапарат со целосна слика, објективите со целосна слика сепак можат да додадат голема количина, тежина и цена, иако постојат покомпактни опции за објективи. Ако тоа ви звучи како проблем, Sony α6400 е огромна алтернатива APS-C, но нема IBIS и има пократко траење на батеријата. Инаку, α7C ги проверува сите полиња за висококвалитетно фотографирање патувања.

2. Sony RX100 VII

Алтернатива на точка-и-стрелајте

Sony RX100 VII

Ако сакате да користите компактен објектив со фиксна леќа додека патувате, размислете за Sony RX100 VII. Иако ја нема разновидноста на камерата со заменливи објективи како Sony α7C, тој е неверојатно компактен фотоапарат што може да се вклопи во џебот од палтото, што го прави многу лесен за патување. Како премиум камера, сепак добивате напреден систем за автоматско фокусирање кој врши фантастично следење на работата и задржување на подвижните објекти во фокус. Неговиот вграден објектив Zeiss покрива широк опсег на фокусна должина, од 24 mm до 200 mm (еквивалент на целосна слика), за да можете да фотографирате пошироки снимки или да зумирате на далечни објекти. Исто така, има скокачки EVF, и иако е мал, сепак може да биде корисно да се има во многу сончеви услови. Тоа, рече, не е толку удобно за фотографирање поради неговиот помал фактор на форма. Исто така, има значително пократко траење на батеријата од α7C и има полоши перформанси при слаба осветленост поради неговиот помал сензор.

Добијте го α7C ако сакате камера со заменливи објективи со сензор за целосна слика. Ако преносливоста и едноставноста се вашите врвни приоритети, RX100 VII е одлична алтернатива за патување.

3. Fujifilm X100V

Најдобра камера за улична фотографија

Fujifilm X100V

Fujifilm X100V е најдобрата камера што ја тестиравме за улична фотографија, комбинирајќи ја преносливоста со квалитетот на сликата што го добивате од сензорот APS-C со висока резолуција. Доволно е пренослив за да го носите прилично дискретно и лесно можете да го вклопите во мала чанта или џеб од палто. Има и остра вградена леќа со еквивалентна фокусна должина од 35 mm, која е доволно широка за да снима позафатени сцени, но не толку широка што не можете да правите улични портрети или фотографии од изолирани субјекти.

Дизајнот на фотоапаратот е инспириран од старите фотоапарати со далечина, со хибриден визир кој е поместен од центарот на телото. Со превртување на прекинувачот, можете да преминете од оптички визир со непрекинат преглед на вашиот предмет и околината, поттикнувајќи поголем ангажман со вашата околина, до електронски визир што ви овозможува да ги прегледате поставките за експозиција. Обезбедува неверојатен севкупен квалитет на сликата со импресивно ракување со шум при повисоки ISO, обезбедувајќи остри слики со минимален шум дури и во услови со послабо осветлување.

Сепак, нема никаква карактеристика за стабилизација на сликата, што го отежнува добивањето стабилна слика кога рачно фотографирате со помали брзини на блендата. Исто така, иако неговиот систем за автоматско фокусирање е добар во целина, тој не е најсигурен во следењето на лицата што се движат, што е клучно кога правите улични фотографии на луѓе. И покрај тоа, ова е сепак најдобрата камера за улична фотографија што ја тестиравме, благодарение на компактната големина, хибридниот визир и одличниот квалитет на сликата.

4. Sony α7 III

Најдобра камера за пејзажна фотографија

Sony α7 III

Најдобрата камера за фотографирање на пејзажи што ја тестиравме е Sony α7 III. Иако сега е заменет со Sony α7 IV, оваа добро изградена камера останува популарен избор меѓу новодојденците и љубителите на фотографијата. Користи сензор за целосна слика од 24 мегапиксели кој обезбедува неверојатно висококвалитетни слики со тон динамички опсег за да ви даде поголема ширина при обработката на вашите фотографии.

Добро е прилагоден за фотографирање пејзажи благодарение на извонредното траење на батеријата што треба да трае низ долгите денови на фотографирање во зависност од вашите навики за користење. Има екран што се навалува за да ви помогне да компонирате снимки од пониски агли. Чувството е многу удобно за фотографирање поради неговата голема рачка и визир, како и поради тоа што нуди неколку приспособливи копчиња и поставки. Доаѓа и со два слота за SD-картички за подолги снимања или во случај да сакате да чувате резервна копија во движење.

За жал, не е затворен поради временските услови, па можеби сте помалку склони да го извадите на планинарење при неповолни временски услови. Го нема ниту најинтуитивниот систем на мени, со неговите понапредни поставки закопани во збунувачки подменија и без навигација со екран на допир. Сепак, и покрај неговите недостатоци, ова е сè уште една од најдобрите фотоапарати за фотографи кои снимаат многу пејзажи, и е доволно разноврсна и за други видови фотографии.

5. Никон З 6II

Најдобра камера за спорт и фотографија на дивиот свет

Никон З 6II

Најдобрата камера за фотографи заинтересирани за спорт и диви животни е Nikon Z 6II. Овој модел со заменливи објективи со целосна слика има тело запечатено од временските услови што се чувствува добро конструирано и многу удобно за фотографирање. Има интуитивен систем на мени и голем EVF со висока резолуција. Исто така, има многу добро траење на батеријата што можете да го продолжите дополнително со користење на пренослив батериски пакет за подолги денови за фотографирање.

Снима со брзи 13 fps во неговиот режим на континуирано фотографирање со голема брзина, што значи дека можете да снимате брзи рафали на брзо движење. Исто така, има низа опции за брзина на фотографирање во режимот на возење со мала брзина, што ви дава попрецизна контрола врз неговата брзина на рафал. Се одликува со два слота за мемориски картички, вклучително и отвор за картичка за CFexpress со голема брзина, што му дава практично неограничен фото-бафер што гарантира континуирано снимање без прекин. Неговиот квалитет на сликата е исто така одличен во целина, и има фантастично ракување со шумот за услови на слаба осветленост.

Сепак, тој го нема најефективниот автофокус на пазарот и особено се бори да ги следи лицата што се движат постојано. Сепак, одлично ги следи и одржува објектите што се движат во фокус, а има и многу точки за откривање. Исто така, има стабилизација на сликата во телото и добро го стабилизира тресењето на фотоапаратот кога фотографирате рачно. Севкупно, ова е една од најдобрите камери за фотографирање на дивиот свет што ги тестиравме.

Leave a Reply

Your email address will not be published.