Која е најдобрата тастатура за игри за 2022 година?

Која е најдобрата тастатура за игри за 2022 година?

Секој сериозен гејмер треба да размисли да инвестира во најдобрата тастатура за игри таму, бидејќи придобивките се безбројни. Добар квалитет за гејмерска тастатура има многу побрзо време на одговор од стандардната тастатура, трае подолго поради подобар квалитет на изработка, нема доцнење помеѓу притискање на копче и дејството што се врши што го имаат обичните тастатури, а копчињата нема да држете се дури и по стотици часа играње.

Оние кои веќе инвестирале во најдобрите гејмерски лаптопи или најдобри гејмерски компјутери, особено конкурентни играчи, честопати инвестираат и во висококвалитетна тастатура за игри бидејќи тоа може да значи разлика помеѓу победа и губење на игра. А за оние кои претпочитаат да проследуваат игри, можноста за програмирање на макро копчињата го олеснуваат тој потфат.

Тастатурите за игри, исто така, доаѓаат во широк спектар на дизајни и големини кои најдобро одговараат на вашите потреби, вклучувајќи ги и малите кои се наменети да бидат исто толку преносливи како некои од најдобрите тенки и лесни лаптопи за игри. Тие, исто така, може да се спојат со најдобриот глушец, бидејќи и двете можат сериозно да го подобрат вашето искуство со игри.

За да ја олесниме потрагата по најдобрата тастатура за игри, собравме листа од нив што се движат по цена, големина и карактеристики.

1. Razer Huntsman v2 Analog

Razer Huntsman v2 Analog

Комбинирајќи ја најновата оптичка технологија и аналогните механички прекинувачи на Razer, Razer Huntsman v2 Analog е доволно добар за да добие оцена со пет ѕвезди од нас. Тоа е недоволно продавање. Оваа тастатура за игри го обезбедува најдоброто искуство при пишување и играње од која било тастатура што сме ја тестирале во последните неколку месеци, со исклучително задоволувачки тактилни повратни информации и потпирач за зглоб кој е дизајниран да ви овозможи да играте подолго. Што се однесува до тастатурите, тоа е скапата страна на нештата, но дефинитивно вреди.

2. Roccat Vulkan TKL Pro

Кому му е потребна тастатура со целосна големина кога постојат тастатури за игри TKL како што е Roccat Vulkan TKL Pro? Оваа компактна тастатура за игри е меѓу најдобрите по перформанси, удобност и изглед, промовирајќи елегантен финиш со брусен метал и лебдечки копчиња кои брилијантно го прикажуваат неговото приспособливо RGB осветлување. Оптичките прекинувачи Titan на Roccat не само што се брзи и прецизни, туку и задоволувачки, тивки и робусни. Многу ќе ве врати назад, но толку вреди.

3. Планина Еверест Макс

Everest Max е резултат на успешно поддржана Kickstarter кампања, целосно приспособлива модуларна тастатура каде што се чувствува како секој аспект од дизајнот да е планиран од заедницата на ентузијасти за компјутери. Неговиот модуларен дизајн вклучува медиумска палуба со иновативно копче на екранот со безграничен потенцијал за следење или менување на перформансите на вашиот компјутер, лева или десна нумпад со четири програмабилни макро копчиња слични на оние што се гледаат на Elgato Streamdeck и кадифен потпирач за зглоб. Планината вклучува дури и сет на прекинувачи со копчиња со тастатура што може да се заменат со топлина за да ви помогнат да ги почувствувате идните модификации доколку вие така изберете.

4. Corsair K95 RGB платина

Corsair K95 RGB платина

Цената од 159 долари на тастатурата за игри може да биде премногу стрмна, но Corsair K95 RGB Platinum, една од најдобрите тастатури за игри што ги тестиравме минатата година, навистина ви дава многу унца за вашето отскокнување. Не зборуваме ниту за побанални ѕвона и свирки како фенси RGB осветлување – иако бидејќи сме на темата, оваа има многу од нив, а да не ја спомнуваме нејзината интегрирана лента за светло од 19 зони и 16,8 милиони опции за бои , да се подигне. Под удар, всушност ги подразбираме неговите 6 наменски макро клучеви, 8MB складиште во одборот и анодизирана алуминиумска рамка од типот на авион.

5. Razer Huntsman V2 TKL

Дури и ако ја добивате една од најдобрите тастатури за игри, може да биде тешко да се проголта високата цена на тастатурата за игри, а станува уште потешко кога е мала како Razer Huntsman V2 TKL. Но, она што ви недостасува во дополнителните функции што може да ги понуди тастатурата со целосна големина, ќе го добиете во сигурност и брзина.

Razer Huntsman V2 TKL ги зема втората генерација на Razer Optical прекинувачи што ги прави сите негови тастатури толку добри и ги става во пакет што е лесен за носење. Секако, сè уште е поврзано, но кога го броите заостанувањето во милисекунди за да победите во Counter-Strike натпревар, сепак го сакате тоа.

Оваа тастатура е сон и убаво би се вклопила на работната маса на секој играч на компјутер.

6. Logitech G915 TKL Lightspeed

Logitech G915 TKL Lightspeed

G915 TKL го исполнува своето име, обезбедувајќи ја брзината што ви е потребна за епско играње, додека работите без кабли. Со брзина на гласање од 1.000 Hz и растојание за активирање од 1,5 mm, може да биде во чекор со неговото жичено поставување. Исто така, има долг безжичен опсег и пристојно траење на батеријата со оглед на неговото неверојатно RGB осветлување. Најдобро од сè, тоа е прекрасна тастатура со своите пловечки копчиња со низок профил и четкана алуминиумска палуба. Мало биро и пријателско за патување, ова е без сомнение меѓу најдобрите тастатури за игри таму.

7. Corsair K65 Mini

60% тастатури се повеќе од минлива мода. На гејмерите со помали маси или едноставно сакаат покомпактно поставување воопшто ќе им се допаднат овие ултра компактни тастатури за игри, а Corsair K65 Mini е меѓу најдобрите од нив. Со неверојатно задоволувачки притискања, импресивна стапка на гласање од 8.000 Hz и високо приспособливи копчиња, има многу што да се сака овде. И, тие ја прават оваа тастатура вредна за несомнено стрмната крива на учење ако сте навикнати на тастатури со целосна големина. Можеби ќе потрае некое време за да се навикнете да немате копчиња со стрелки, на пример, но нема да зажалите.

8. Razer Deathstalker V2 Pro

Чекањето на обожавателите на Razer заврши со првата нископрофилна тастатура за игри на брендот што конечно се појави на полиците. Razer Deathstalker V2 Pro, првиот во линијата со низок профил на Razer, кој се пробива на овој пазар на формален фактор со импресивни спецификации – вклучувајќи кратко патување од 2,8 mm и кратко активирање од 1,2 mm (ако ја добиете линеарната оптичка верзија). Може да кажете дека тоа е полоша, подобра верзија на саканиот Logitech G915.

Иако сè уште сме во процес на тестирање на оваа тастатура, веќе сме импресионирани од тоа колку е удобна. Верен на традицијата на Razer, тој е исто така робустен и исклучително разноврсен, благодарение на неговите три опции за поврзување (Bluetooth, USB жичен и безжичен 2,4 GHz), копчињата за брз пристап за брзо преминување од еден до друг влез и програмабилна со целосен клуч дизајн.

Дизајнот со низок профил е исто така задоволство; како што се пловечките копчиња со низок профил што навистина го истакнуваат најдоброто во тоа високо приспособливо осветлување на Chrome RGB. Конечно, ова можеби е една од најдобрите тастатури за игри во моментов, но исто така е задоволство да се користи за продуктивност.

Leave a Reply

Your email address will not be published.