Која е најдобрата безжична слушалка?

Која е најдобрата безжична слушалка?

Тешко е да се купи лош пар безжични слушалки овие денови. Пазарот измина долг пат од раната ера на вистински безжични слушалки кога моравме да се справиме со просечниот квалитет на звукот и несигурните перформанси, сè заради отфрлање на жиците. Сега работите се многу поинакви. По неколку генерации производи научени лекции, компаниите како Sony, Apple, Samsung и други ги објавуваат своите најимпресивни слушалки досега.

Може да добиете феноменално поништување на шум и квалитет на звук во врвната класа на слушалки ако сакате да потрошите многу. Но, тоа не се секогаш најважните критериуми за секого: можеби барате совршени фитнес слушалки или сет што работи подеднакво добро за повиците на Zoom како и за репродукција на вашите омилени плејлисти и подкасти. Технолошките компании сè повеќе прават нивните слушалки да работат најдобро со нивните сопствени производи преку ексклузивни функции и функционалност, така што тоа е уште една работа што треба да ја земете предвид додека купувате.

1. SONY WF-1000XM4

НАЈДОБРИ СЕКУПОВЕНИ БЕЗЖИЧНИ УШНИ ПУШКИ

SONY WF-1000XM4

Иако имаат висока цена, најдобрите целокупни безжични слушалки што можете да ги купите се WF-1000XM4 на Sony. Тие нудат извонреден, топол, детален квалитет на звукот и високо ниво на активно поништување на шумот. И нивното импресивно траење на батеријата може да се протега до осум часа континуирано слушање со вклучено поништување на шумот, доволно за да ја надминат целата врвна конкуренција на Sony.

WF-1000XM4s имаат врвен, мат црн (или светло сив) дизајн со стилски акценти од розово злато. Повеќето ушни пупки доаѓаат со стандардни силиконски врвови за уши, но Sony вклучува врвови во стил на пена кои се прошируваат во вашите уши за да создадат одлично запечатување кое, заедно со поништувањето на бучавата, прави импресивна работа во притискањето на надворешниот свет.

На телефоните со Android, 1000XM4s поддржуваат LDAC кодек на Sony за репродукција на музика со повисок квалитет. Но, дури и кога се користат на други платформи, тие се таму со најдобрите аудио-фокусирани премиум слушалки како Sennheiser’s Momentum True Wireless 2 – со многу подобро поништување на шумот.

Единственото нешто што го спречува 1000XM4 да биде совршен сет на безжични слушалки е нивниот недостаток од повеќе точки / две истовремени Bluetooth конекции. Тие се исто така на поголема страна во споредба со некои од конкуренцијата. Но, со нивната најдобра комбинација на функции во класата (вклучувајќи бонуси како поддршка за 360 Reality Audio), подобрени перформанси на гласовен повик и импресивна издржливост на батеријата, не можете да направите многу подобро.

2. ЈАБРА ЕЛИТА 3

НАЈДОБРИ СУШНИ ПУШКИ ПОД 100 УСД

ЈАБРА ЕЛИТА 3

Понекогаш сè што ви треба се основите, а тоа е местото каде што слушалките Elite 3 на Jabra успеваат да се издигнат над преполното поле на конкуренција под 100 долари. Нивниот звук става одреден акцент на басот, но сепак успева да помине низ убаво избалансиран целокупно со многу добра јасност за овој опсег на цени.

Слушалките траат до седум часа континуирана репродукција, а компактната футрола држи три дополнителни полнења. Нивните големи физички копчиња се лесни за употреба, а слушалките се со оцена IP55 за отпорност на прашина и вода.

На Elite 3s им недостасува функцијата за повеќе точки по која Jabra одамна е познат – тоа е главната жртва што ја правите за цената – но со подобрување од минатите модели, која било слушалка може да се користи самостојно во моно режим. И тие се исклучително удобни за носење за долги истегнувања. Не добивате функции како активно поништување на шум или безжично полнење (иако Jabra вклучува толку режим на транспарентност), но Elite 3s работи сигурно со силен Bluetooth сигнал. Тие се одлична вредност за парите.

3. BOSE QUIETCOMFORT УШНИ ПУШКИ

НАЈДОБРИ СУШНИ ПУШКИ ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА БУЧАВАТА

BOSE QUIETCOMFORT УШНИ ПУШКИ

Слушалките QuietComfort на Bose се во врат и врат со Sony кога станува збор за ефективноста на нивното активно поништување на бучавата – и веројатно за влакно подобро. Како и нивниот главен ривал, QC Earbuds имаат финиш и финиш што зрачи со квалитет.

Со мобилната апликација на Bose, можете да го вклучите нивото на поништување шум што е совршено за околината во која се наоѓате. Нивната кутија за полнење е малку густа, но поддржува безжично полнење. Слушалките QC исто така се справуваат со гласовните повици подобро од повеќето, така што тоа е уште еден плус во замена за нивната скапа цена.

4. BEATS FIT PRO

НАЈДОБРИ СУШНИ ПУШТАЦИ ЗА РАБОТА
BEATS FIT PRO

Долгогодишниот шампион во фитнес слушалки, Powerbeats Pro, конечно е поразен. И соодветно, тие беа надминати со најновите слушалки на Beats. Beats Fit Pro ги заменува куките за уши на Powerbeats за нов дизајн на врвот на крилата што ги држи безбедно заклучени во вашите уши дури и за време на најтешките тренинзи. Како резултат на тоа, овие слушалки имаат многу помал облик – и нивната торбичка за носење е милосрдно многу поуправлива. Начинот на кој овие слушалки магнетно се прицврстуваат во куќиштето, исто така, значи дека не треба да се грижите за неуспехот да се полнат едниот или двата пупки во куќиштето, што беше вообичаена нервоза кај Powerbeats Pro.

За разлика од Powerbeats Pro, Fit Pro вклучува активно поништување на шум. И тие се на исто ниво со AirPods Pro во тој оддел, така што ќе можете да вежбате без одвраќање. Кога сакате да останете внимателни кон околината, режимот на транспарентност е исто така природен и јасен како кај AirPod Pro.

Ушните пупки се со оцена IPX4 за водоотпорност. Иако тоа не е толку цврсто како некои други пупки фокусирани на фитнес, треба да биде доволно за да се преживее потта и трчањето на отворено во различни услови. Fit Pro имаат физички контроли на копчињата кои се лесни за употреба, и иако им недостига специјалното менување на јачината на звукот на Powerbeats Pro, имате опција повторно да го пресликувате долго притискање на секоја слушалка за да ја прилагодите јачината на звукот наместо да го менувате поништувањето на шумот.

Ако сте сопственик на iPhone, Fit Pros нудат функции само за Apple, како што се динамично следење на главата за просторно аудио, автоматско префрлување на уреди, Најдете ја мојата интеграција и повеќе. За корисниците на Android, Beats има апликација која ќе ви овозможи да ги приспособите поставките и да го видите статусот на батеријата на слушалките и куќиштето, меѓу другите функции.

5. APPLE AIRPODS PRO

НАЈДОБРИ УШНИ ПУШКИ ЗА љубителите на Apple

APPLE AIRPODS PRO

За оние кои се инвестирани во екосистемот на Apple, AirPods Pro нуди привлечен спој на моќно поништување на шум, доволно добар квалитет на звукот и низа функции што ги прават идеален придружник на другите уреди на компанијата. Тие се и единствените AirPods што доаѓаат со различни големини на врвови за уши за приспособливо вклопување.

AirPods Pro има компактна футрола што поддржува безжично полнење. Нивното поставување е едноставно како држење на отвореното куќиште во близина на вашиот iPhone. Ушните пупки се лесни и цврсто се вклопуваат во повеќето уши. Нивните контроли за притискање на сензорот за сила лесно се спуштаат и се рангираат меѓу најдобрите безжични слушалки кога станува збор за квалитетот на гласовниот повик. Нивниот ANC не може да се совпадне со Bose или Sony, но е доволен за да ја смири вашата околина прилично многу, а режимот на транспарентност речиси прави да се чувствувате како воопшто да не носите слушалки.

Она што се издвојуваат AirPods е со нивните функции само за Apple, како што се следење глава за просторно аудио, автоматско спарување со сите ваши Apple iCloud уреди, автоматско префрлување уреди, обемна поддршка за Find My итн. Тие исто така поддржуваат споделување аудио, а ако имате Apple TV и треба да ги молчите работите во дневната соба или спалната соба, можете да ги користите AirPods за приватно слушање. AirPods Pro се прилично стандардни во други области како што се квалитетот на звукот и траењето на батеријата, но нивното длабоко испреплетување со светот на Apple е доволна причина да им се посвети сериозно.

Leave a Reply

Your email address will not be published.