Колку RAM ми треба за игри?

Колку RAM ми треба за игри?

Зошто ако играте игра на сосема новиот PS5, веројатно нема да наидете на никакви графички проблеми или проблеми со перформансите во споредба со вашиот процесор?

Па, покрај тоа што игрите се дизајнирани во рамките на конзолата, има посветени количини на GB RAM за конзоли. Спротивно на тоа, вашиот компјутер е многу поотворен за прилагодување.

На пример, PS5 има 16 GB GDDR6 SDRAM. Значи, дали 16 GB е стандард за сите игри? Па, тоа е малку подетално од тоа.

Што се случува ако сакате да играте графички интензивна игра како Death Stranding или Kingdom Come Deliverance на вашиот компјутер?

Ако сакате да заборавите на графиката за секунда: што е со водење игри како League of Legends или Fornite без никакви проблеми со пелтечење или заостанување?

Ќе ви покажеме сè што треба да знаете за RAM меморијата, што да барате кога купувате компјутер за игри, како да го проверите статусот на меморијата на вашиот компјутер и многу повеќе.

Вовед во RAM меморијата

Можеби сте слушнале за RAM меморија. Се залага за меморија за случаен пристап и им дава можност на апликациите, игрите и повеќе да складираат податоци. Не е изненадувачки, колку повеќе меморија има вашиот компјутер, толку повеќе датотеки и програми можат да работат подобро.

Затоа, имањето помасивни GB RAM меморија е од клучно значење за работи како интензивни креативни проекти и, се разбира, игри.

Што прави RAM меморијата за игри?

Колку повеќе GB RAM, толку е поголема слободата на играта без да се повлече меморијата од побавното складирање на системот.

Основен пример за различни GB RAM меморија беше кога ја играв истата игра на различни конзоли. Во 2015 година, ја преземав Metal Gear Solid V: The Phantom Pain за PS3. Бев изненаден што PS3 можеше да се справи со импресивната графика.

Години подоцна, ја купив истата игра на продажба за Xbox One на Мајкрософт. Разликата меѓу двете изведби беше неверојатна. На PS3, MGSV работеше добро. Беше мазна, јасна и течна на Xbox One. Зошто е тоа?

PS3 имаше 256 MB видео меморија, додека Xbox One работеше на 8 GB, заедно со помош на AMD „Jaguar“ APU. Иако повисоки GB RAM не мора да значи дека играта работи побрзо, тоа му овозможува на Xbox One да работи подолго без да има пристап до побавни извори на складирање во системот.

Терминологија на RAM меморија

Ајде да погледнеме некои критични делови од RAM меморијата и што значат тие.

  • Меморија

Меморија

Меморијата на компјутерот се однесува на посветената област на процесорот каде што се складираат работи како податоци и програми кога се во употреба. Постојат неколку различни типови на меморија. RAM меморијата е една од нив.

  • RAM меморија

Ова е местото каде што меморијата се наоѓа на компјутерот. Додека има други мемориски простори во компјутерот, ова е главниот компјутер. Колку е поголема RAM меморијата, толку повеќе програми и податоци може да преземат вашиот компјутер и процесор истовремено. Ова е одлично ако играте интензивна игра, балансирате многу работни проекти и многу повеќе.

  • SSD

SSD, или дисковите со цврста состојба, се клучни делови од RAM и компјутерската меморија. SSD е секундарен уред за складирање на компјутери.

  • GB

GB значи гигабајти. Гигабајт е во основа мерка за складирање на која било конзола, компјутер или уред. Колку е поголем дадениот број на гигабајти, толку повеќе мемориски капацитети имате со вашиот хардвер.

Евалуација

Евалуација

Ајде да ги разложиме трите главни типа на RAM меморија што можете да ги купите, што е идеално за која цел и што треба да купите за вашите потреби.

  • 8 GB

8 GB се смета за минимален услов за ефективно играње на компјутери. Сè што е под 8 GB RAM ќе резултира со побавна брзина на изведба, слаби графички поставки и многу повеќе. Вреди да се трошат дополнителни пари за најмалку 8 GB RAM меморија.

Ако не сте хардкор гејмер, 8 GB е значителна количина RAM меморија за случајно да пребарувате веб-локации на Интернет или да работите со некои дигитални медиуми.

  • 16 GB

16 GB RAM се смета за „слатко место.“ Овозможува играње солидна игра, работа со висок интензитет со компјутерски програми и ви дава соодветна количина на меморија. Ако сакате да бидете сериозен гејмер, 16 GB може да биде вашето идеално поставување. Заедно со AMD или NVIDIA графичка картичка, може да најдете многу забава со 16GB RAM.

  • 32 GB

Со 32 GB, многумина сметаат дека е претерано. Многу конзоли за игри дури и не користат ништо блиску до 32 GB, така што можете да замислите колкава моќ ја има на компјутер за игри.

Ако сакате апсолутни перформанси со максимална брзина, без проблеми со пелтечење, доцнење или какви било други графички или перформанси икање, 32 GB може да биде вашиот идеал за добра RAM меморија. Додадете ја на тоа долговечноста што 32 GB RAM меморија може да ја обезбеди на вашиот хардвер, и на крајот може да заштедите пари со тоа што нема да купите или надградите нова технологија.

Колку RAM меморија е во право?

Значи, можеби нема да користите компјутер за игри за сите ваши потреби за работа и игри. Значи, која е идеалната количина на RAM меморија за различни уреди? Ајде да погледнеме.

  • …за таблети?

Таблетите не се точно центри за игри со високи перформанси. Сепак, веројатно барате таблет кој може да се справи со еден тон активности. Во тој случај, доволно е да изберете таблет со речиси секоја количина GB RAM.

Ако само репродуцирате крстозбори и пристапувате до е-книги на таблет, GB RAM меморијата веројатно нема да мора да биде поголема од 4 GB RAM. Меѓутоа, ако правите поинтензивни работи како играње игра, стриминг на Netflix и создавање дигитални медиуми, можете да ја зголемите на 8 GB RAM.

  • …за лаптопи?

RAM меморијата на лаптопот може да варира. Често ќе видите на форумите на Steam за игри со особено графички напорни луѓе кои прашуваат дали нивниот лаптоп за игри може да работи одредена игра.

Ако играта не е главната работа зад можното купување лаптоп, добра идеја е да се оди на нешто како 4GB. Меѓутоа, ако сакате сериозно да играте, одете на нешто со 8 GB и AMD или NVIDIA графички процесор.

Со таа комбинација, би требало да можете да постигнете многу од она што го можат десктоп процесорите.

  • …за десктоп компјутери?

Десктоп компјутерите за игри треба да имаат најмалку 8 GB. Ако имаат нешто помалку, перформансите на играта значително страдаат, бидејќи компјутерот ги повлекува сите запирања обидувајќи се да складира и повлече податоци додека играта работи.

Leave a Reply

Your email address will not be published.