Кои се првите 6 најдобри глувци?

Кои се првите 6 најдобри глувци?

Многу луѓе потценуваат колку е важно да се избере најдобриот глушец за да се спои со вашиот гејмерски лаптоп или компјутер. Без разлика дали строго барате работна машина, сте хардкор гејмер или сте покреативни, имајќи совршен глушец ќе спречите долготрајна болка и повреди додека создавате содржина, работите на табели или се препуштате на повеќечасовни игри сесии.

Иако можете едноставно да купите кој било стар евтин глушец, инвестирањето во понапредно глувче е многу посигурно и подолготрајно, попрецизно и поудобно. И сите овие се витални особини за парче компјутерска опрема што постојано ќе се користи. Ако глувчето нема ергономски дизајн, може да ризикувате да ја повредите раката, зглобот или рамото.

Оние кои веќе инвестираат во најдобрите гејмерски тастатури и најдобрите лаптопи за игри, особено, ќе сакаат да го добијат најдоброто глувче за нивните машини. И за да го олесниме тој процес, собравме некои од најдобрите избори кои сигурно ќе го подобрат вашето компјутерско искуство.

Што да барате во најдобриот глушец

Глувчето треба да функционира како продолжение на вашата рака и рака, а не како посебен ентитет. Ќе сакате глушец што може да се движи и кликнува толку брзо како вие, без никакво време на задоцнување или недостаток на одговор. Ако поминувате многу време на вашиот компјутер, можеби ќе сакате да купите ергономски дизајниран глушец за да ја ублажи и спречи болката во раката, зглобот или рамото.

Ако не можете да поднесете поврзување на кабли на вашиот компјутер, можеби ќе сакате да размислите за безжичен глушец со Bluetooth. Како и да е, има и неколку нешта подосадни од глувчето што нема да се поврзе, па затоа треба да изберете нешто што има силен сигнал и минимални проблеми со поврзувањето. Долгото траење на батеријата е исто така од суштинско значење.

Надвор од два кликачи и тркало за лизгање, најдобриот глушец може да има дополнителни копчиња што можете да ги програмирате за да одговараат на потребите на вашиот компјутер. Ако сте левак, ќе сакате да инвестирате во глушец што е двостепен или специјално дизајниран со ергономија за левата рака. Ако сте корисник на лаптоп кој често патува, ќе сакате глушец што е лесен и лесно патува. Пред сè, ќе сакате да изберете глушец што се вклопува во вашиот опсег на цени и ја завршува работата без да биде премногу скап.

1. Logitech MX Master 3

Logitech MX Master 3

Следењето на Logitech MX Master 2S ги зема најдобрите работи за глувчето и ги подобрува. Ако правите многу креативна и продуктивност на вашиот компјутер, тогаш ова можеби е најдобриот безжичен глушец за вас. Logitech MX Master 3 ќе ви помогне да го направите вашиот работен тек понепречен, без разлика дали вашата работа подразбира отворање на неколку картички и апликации на прелистувачот или вклучува Photoshop и Lightroom за уредување фотографии. Малку е скапо, но и целосно вреди со оглед на изобилството на функции – од 7 копчиња и копчиња до 70-дневното траење на батеријата при целосно полнење, поврзување со 3 уреди, MagSpeed Smartshift Wheel и Darkfield Tracking. Плус, Logitech MX Master 3 е исто така 5 пати попрецизен од вашиот типичен глушец.

2. Кликнете на Razer Pro

Зошто да одите на медиокритет кога можете да имате глушец за продуктивност кој е и неверојатен, богат со карактеристики и исклучително функционален? Ако макроата се вашиот живот – без разлика дали користите многу видео едитори или многу се потпирате на графичкиот дизајн – ова е глувчето од вашите соништа, со 8 целосно програмибилни копчиња на располагање. Razer, исто така, му дава неверојатни 16.000 DPI за најнепречено и најбрзо искуство, и го удира поврзувањето со повеќе домаќини бидејќи знае дека сте машина со повеќе задачи што користи неколку уреди одеднаш. Се разбира, да се биде модерен професионалец или креатор што сте, работите ги правите со стил, а овој глушец го има и тоа покриено со својот прекрасен и елегантен бел на сив дизајн.

3. Мајкрософт модерен мобилен глушец

Мајкрософт модерен мобилен глушец

Мајкрософт го ажурираше својот мобилен глушец и му даде убаво модерно освежување – со тоа и името. Сигурно изгледа така, со заоблен правоаголен изглед со понизок, потенок профил, полесна тежина и двостепена рамка. Но, тоа не е се. Ја има и технологијата BlueTrack на Мајкрософт за да можете да ги прескокнете досадните подлоги за глувчето (се отвораат во нова картичка), како и поврзување со Bluetooth со домет до 33 метри. За да одговара на естетиката на вашата постоечка опрема, таа доаѓа и во осум различни нијанси. Најдобриот дел? Тоа е само помалку од 50 долари.

4. Logitech MX Anywhere 3

Без разлика дали работите во кафулиња или имате мало биро, ова продолжение на глувчето MX Anywhere на Logitech е одличен придружник за покажување и кликнување, особено ако сте дигитален креатор кој ја цени беспрекорноста. Овој безжичен глушец не е дизајниран само да биде супер пренослив; исто така е создаден за да го направи вашиот работен тек да оди многу помазно со фантастични функции како поврзување со три уреди за да можете да се префрлите од вашиот лаптоп на вашиот таблет на вашиот телефон со кликнување на мало копче, профили специфични за апликација и прилагодувања на копчињата и до неверојатна 70-дневна употреба со целосно полнење. Некои можеби мислат дека повеќе од 50 долари се скапи за мал глушец, а други веројатно би сакале да инвестираат и во соодветна подлога за глувчето, но вреди за дополнителната цена. Дури доаѓа со три различни нијанси за да може да одговара на вашата естетика.

5. Мајкрософт Bluetooth ергономски глушец

Мајкрософт Bluetooth ергономски глушец

Ергономските глувци не мора да доаѓаат со повисока цена. Ергономскиот глушец на Microsoft Bluetooth е доказ за тоа. Но, тоа е повеќе од само удобно држење, природна положба на рацете и мала тежина што ги нуди овој Bluetooth глушец. Доаѓа и со две програмабилни копчиња, траење на батеријата до 15 месеци и поврзување со повеќе уреди – може да се поврзат до три уреди во исто време.

6. Logitech Ergo M575 Wireless Trackball

Отстранете го притисокот од вашиот зглоб и оставете го палецот да управува за промена. Контролата на палецот на Logitech Ergo M575 Wireless Trackball е мазна, реагира и ги одржува вашите зглобови и раце удобни и мирни. Дополнително на неговата удобност е ергономскиот облик на потпирачот за дланка, кој го намалува заморот на рацете и рацете. За жал, не може да се полни, но фактот што ви дава околу 24 месеци траење на батеријата помага.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.