Какви паметни часовници можете да преземате игри?

Какви паметни часовници можете да преземате игри?

Премиум паметните часовници како Samsung Galaxy Watch, Apple Watch и други им овозможуваат на корисниците да играат игри. Овие игри може да се преземат директно од специјализираните продавници во зависност од оперативниот систем. Но, дали знаевте дека можете да играте игри и на вашиот паметен часовник без никакво преземање и инсталирање.

Најдобрите игри со Wear OS што можете да ги играте на вашиот паметен часовник

Да, има игри за Wear OS. Мора да се признае, тие се малку тешки за играње, така што повеќето од подобрите наслови вклучуваат лесни контроли и едноставни идеи, но играњето на вашиот уред со Wear OS всушност може да биде забавно.

Со лансирањето на Galaxy Watch 4 и ветувањето за повеќе уреди со Wear OS во иднина, гејмерскиот букет на платформата може да забележи зголемување во иднина. Засега, има уште неколку игри во кои можете да уживате на Play Store. Некои од нашите избори вклучуваат стратешки игри, наслови со општо знаење и во некои случаи, добро обработени авантуристички игри. Еве ги најдобрите игри на Wear OS за Android во моментов.

  • 2048 година

2048 година

2048 е едноставна игра со загатки. Поместувате плочки наоколу и ги комбинирате за да формирате нови плочки. Почнувате со два, а потоа го комбинирате со други две за да создадете четворка. Продолжете со оваа шема додека не можете повеќе или не ја создадете плочката од 2048 година. Работи добро на часовникот и ќе ве изведе низ кратки чекања и паузи за реклами. Сепак, не очекувајте никаква длабочина овде бидејќи тоа е едноставен аркаден загатка. Бесплатно е и ако користите Google Play Pass.

  • Бесконечна јамка

Infinity Loop е уште една едноставна игра со загатки. Играта ви дава еден куп линии. Мора да ги превртувате наоколу додека не формираат бесконечна форма на јамка. Оваа е всушност стандардна игра за мобилни телефони. Сепак, има поддршка за паметни часовници. Механиката е многу едноставна. Само допрете на работи за да ги превртите наоколу. Така, контролата на Wear OS е врвна. Играта е бесплатна со некои многу евтини купувања во апликација. Дефинитивно е меѓу подобрите игри со Wear OS. Овој е исто така бесплатен ако користите Google Play Pass.

  • Виртуелно милениче PetQuest

Виртуелно милениче PetQuest

PetQuest Virtual Pet е, добро, виртуелна игра за домашни миленици. Го одгледувате вашето мало виртуелно милениче, го храните, се грижите за него и го учите на нови вештини. Има еден куп мали мини-игри и можете да изберете помеѓу три миленичиња. Графиката на играта е супер едноставна со многу црни елементи за да помогне да се зачува траењето на батеријата на Wear OS. Инаку, тоа е убава, едноставна мала игра. Исто така е потполно бесплатен без купувања во апликација или реклами од моментот на пишување.

  • Борбена облека

Ова е RPG од старата школа што некако се вклопува во границите на екранот на паметниот часовник. Играте витез со задача да го одбраните кралот на вашето царство од жестоки чудовишта, но ако сте поразени во битка, играта завршува. Вие го контролирате вашиот витез користејќи серија славини, додека во играта има и мали менија. Исто така, располага со борбени борби и вообичаената RPG механика, исто така.

  • Ослободување од хексадецимален анксиозност

Во продолжението на Infinity Loop, Hex носи уште повеќе загатки на масата поставени на шестоаголна табла. За да напредувате во играта, допрете за да ги ротирате плочките и да изградите форми со затворени јамки. За разлика од другите игри со загатки, Hex го испушта тајмерот за одбројување бидејќи програмерите сметаат дека тоа ќе предизвика непотребен стрес на играчите. Hex вклучува и придружна смирувачка музика во која можете да уживате ако вашиот паметен часовник има звучник.

  • Носете лавиринт

Поседувате нов прекрасен часовник Wear OS, па зошто да не го претворите во едноставен лавиринт часовник? Па, Wear Maze го прави токму тоа. Водете ја топката низ дигитален лавиринт за да стигнете до дупката со навалување на зглобот. Концептот е едноставен, но нивоата стануваат прогресивно покомплицирани што ја зголемува привлечноста на играта. Исто така е доволно лесно за секој да го контролира, што го прави добро трошење време и за малите и за возрасните.

  • Змија за носење

Змија за носење

Супер едноставна преработка на популарната играна игра за телефони, Snake for Wear е прилично одлично трошење време. Се одликува со разумни контроли. Допирањето горе, долу, лево или десно од змијата ќе ја придвижи кон тој последователен правец. Јадете сини точки за да ја продолжите должината на змијата и да се држите подалеку од смртоносните ѕидови на екранот. Можете исто така да ја прилагодите вкупната брзина на змијата, со што ќе добиете попредизвикувачко искуство.

  • Квиз за општо знаење

Ова е одлична мала џебна игра со општо знаење. Опфаќа мноштво теми од историјата и литературата, технологијата и географијата. Отворањето на апликацијата на Wear OS веднаш го поставува првото прашање. Едноставно допрете на еден од четирите можни одговори. Добијте го точно одговорот и свети зелено. Грешките се осветлени со црвено. Откако ќе се заврши прашањето, се појавува ново. Можете лесно да изгубите неколку часа играјќи ја оваа игра, а нејзиниот распоред совршено одговара на помалиот екран на паметниот часовник.

5-те најдобри игри со паметни часовници од 2022 година

Мобилните игри изминаа долг пат од времето на рачниот часовник Tiger Electronics. Пред неколку години, часовниците со игри изгледаа како новина, но програмерите сега сериозно ги сфаќаат игрите со паметни часовници. Ги погледнавме најдобрите наслови за Wear (порано наречени Android Wear, потоа Wear OS) и ги избравме нашите 11 омилени за оваа година врз основа на графика, ангажирање на играчи и севкупна забава.

01. Најдобро за зајакнување на логичките вештини: Infinity Loop

Infinity Loop

Повеќе од 10 милиони корисници играле Infinity Loop, што го прави најсимнуваниот наслов за Wear. Оваа брилијантно едноставна игра со загатки го предизвикува вашиот мозок без да биде фрустрирачки. Дизајниран е да им помогне на луѓето да се релаксираат додека чекаат на автобуската станица или на лекарската канцеларија. Нема тајмер на нивоата, така што никогаш не можете да изгубите и можете да престанете или да продолжите да играте без да го изгубите напредокот.

02. Најдобра авантура базирана на текст: Lifeline 2: Bloodline

Lifeline 2: Bloodline

Lifeline 2: Bloodline е продолжение на популарниот текст RPG развиен од 3 Minute Games. Во оваа авантуристичка игра „избери сама“, ја водиш жената по име Арика во потрага да се одмазди на своето семејство. Вие и кажувате каде да оди или што да прави, а таа известува кога ќе наиде на проблем или ќе има потреба од дополнително водство. Играта е во наративен стил, а играта е речиси како да испраќате пораки напред-назад со некого.

03. Најдобра 3D Wear игра: Wear Droid

Wear Droid

Wear Droid има 3D графика која изгледа исклучително импресивно на екранот на паметниот часовник. Врз основа на слична игра наречена Perfect Droid, има играчи кои тестираат роботи под раководство на луд професор. Во суштина тоа е колекција на мини-игри, но вистинската забава доаѓа од отклучувањето на нови роботи додека напредувате.

Нема купувања во играта, така што ја добивате целата игра за 0,99 долари.

04. Најдобра игра за носење во стил на Flappy Bird: Bugdroid Land

Bugdroid Land

Bugdroid Land не крие дека е пад на Flappy Bird со сите ваши омилени маскоти на Android. Наместо да ја пилотирате Фаби низ канализациони цевки во стилот на Супер Марио, вие го водите Bugdroid низ патека со препреки од огромни мачки, лижавчиња и колачиња Орео.

Претходните верзии на оваа игра беа вклучени како Велигденски јајца на уредите со Android од 2014 година.

05. Најдобра употреба на контроли базирани на движење: навалување

навалување

Tilt е убедливо најиновативната игра со Wear контролирана со движење. Заснована на класичните дрвени лавиринти играчки кои ги задолжуваат играчите да водат метална топка низ лавиринт, оваа игра со зголемена реалност бара користење и на вашиот паметен телефон и на паметниот часовник. Гледањето во часовникот преку камерата на телефонот ви овозможува да ја видите таблата за игра, а навалувањето на зглобот ја движи топката.

Leave a Reply

Your email address will not be published.