Каква камера треба да добијам за 2022 година?

Каква камера треба да добијам за 2022 година?

Ја барате најдобрата камера за фотографирање? Не ви недостасуваат избори во 2022 година. Досега беше силна година за камерите Micro Four Thirds и APS-C, кои сега нудат одлична алтернатива на многуте опции за целосна слика што ги видовме како пристигнуваат неодамна. Тешката работа е да се одреди најдобрата камера за вас, но за среќа тука можеме да помогнеме. Врз основа на безброј часови тестирање на терен, ја направивме оваа рангирана листа на најдобри камери за фотографирање. (Наместо тоа ги барате најдобрите видео камери? Проверете го нашиот посебен водич за нив).

Го поделивме овој водич на три нивоа на вештини, за да можете да го изберете вистинскиот дел за вашето искуство и буџет. Сакате да ја знаете нашата севкупна најдобра камера за фотографирање во моментов? Тоа е Sony A7 IV. Тоа е супермоќен сеопфатен уред кој се чувствува како дома додека снимате повеќето видови фотографии, од портрети до свадби и диви животни. Сигурно можете да се потпрете на него и за видео.

Сепак, Sony A7 IV е секако скапа камера, така што вклучивме и многу опции кои нудат подобра вредност за парите во овие финансиски тешки времиња. За оние со потесен буџет, Fujifilm X-T4 останува силна алтернатива. Во меѓувреме, хобистите и улични стрелци треба да ги проверат Nikon Zfc и Fujifilm X-S10. Ние сме, исто така, во процес на тестирање на Canon EOS R7 и EOS R10, кои се и двете многу ветувачки достапни опции. Ако ниту еден од нив не ве интересира, тогаш погледнете го нашиот водич за најдобрите евтини камери што можете да ги купите во моментов.

Нашиот детален водич се заснова на повеќечасовно тестирање со сите најнови дигитални фотоапарати од најголемите брендови во фотографијата, вклучувајќи ги Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Panasonic, Leica и многу повеќе. Ова значи дека можете да бидете сигурни дека тука се вклучени само најдобрите модели. И благодарение на нашата алатка за споредба на цените, можете исто така да бидете сигурни дека го добивате најдобриот договор за најдобрата камера за вас.

Најдобрата камера за фотографирање во 2022 година:

1. Sony A7 IV

Sony A7 IV

Следењето на фантастичниот A7 III на Sony никогаш нема да биде лесно, но A7 IV е достоен наследник. Опремен со нов сензор од 33 MP кој е солиден и за фотографии и за видео, тој е привлечна опција без огледало за хибридни фотографи. Во нашиот преглед, го нарековме „брилијантен спој на фотографска моќ и видео разновидност“.

Зголемувањето на цената значи дека веќе не е основна камера за целосна слика како неговиот претходник, туку процесорот Bionz XR дава солидни перформанси што во голема мера ги оправдуваат дополнителните трошоци.

А7 IV, исто така, има корист од водечките вештини за автофокус на Sony, плус надградби како 10-битна поддршка за видео и навидум бескрајна длабочина на тампон со CFexpress картичка. Нашите тестови покажаа дека овој тампон е подарежлив отколку што ќе им треба на повеќето фотографи, а квалитетот на сликата е повеќе наклонет кон резолуција отколку кон перформансите при слаба осветленост.

Ниту една хибридна камера не доаѓа без компромиси: има голем пресек на снимката од 4K и не е наједноставната камера за почетници. Canon EOS R6 нуди и поголеми брзини на рафал за слична цена. Но, со оглед на неговата моќна разновидност и повисока резолуција, Sony A7 IV заслужено го зазема нашето место број еден.

2. Fujifilm X-T4

Fujifilm X-T4

Не е фотоапарат со целосна слика, но во нашиот преглед го нарековме Fujifilm X-T4 најдобрата APS-C камера што некогаш сме ја тестирале – а нејзиниот спој на карактеристики, големина и вредност го прави одличен избор за хобисти стрелци. . X-T4 се надоврзува на импресивната основа на Fujifilm X-T3 со додавање на стабилизација на сликата во телото (IBIS), побрзо фотографирање и некои успешни измени во дизајнот. Дополнителни на неговите сеопфатни вештини се поголемата батерија (што ја одржува да работи за 500 снимки по полнење) и некои подобрени автоматски фокуси, за кои нашите тестови покажаа дека се брзи и сигурни во повеќето сценарија.

Сметаме дека сензорот APS-C од 26 MP на X-T4 е водечки во класата за фотографирање фотографии, но X-T4 е исто така одлична видео камера. Стабилизацијата на сликата во телото (IBIS) е голем бонус овде, а X-T4 го поткрепува тоа со огромен асортиман на алатки и одлично искуство при фотографирањето, вклучително и целосно артикулирачки екран на допир. Може да чини исто како и некои фотоапарати со целосна слика, но X-T4 и неговата одлична палета на објективи од серијата X претставуваат одлична, помала алтернатива за оние кои бараат сеопфатен уред без огледала. И покрај најавата можност за Fujifilm X-H2, тој останува еден од најдобрите камери за фотографирање.

3. Canon EOS R6

Canon EOS R6

Иако Canon EOS R5 е преголем за повеќето луѓе, EOS R6 е поприфатлива алтернатива за целосна слика која е едноставно една од најдобрите камери за фотографирање наоколу. Ако веќе поседувате еден од раните ретровизори без огледала на Canon, како што е EOS R, или кој било од неговите DSLR, ова е повеќе од достојна надградба. Врз основа на нашата рецензија, EOS R6 го носи најдобриот автофокус во својата класа, извонреден систем за стабилизација на сликата во телото и моќи за фотографирање со експлозија што го означуваат како многу фина камера за фотографирање диви животни или спортови.

И покрај неговата способност да снима видео 4K/60p, на EOS R6 му недостасуваат опции како што е способноста за DCI 4K и откривме дека има ограничувања за прегревање во споредба со ривалите фокусирани на видео, како што е Sony A7S III, што го прави подобро прилагоден за фотографите. Но, за фотографирање, тоа е одлична (ако е скапа) опција која обезбедува исклучително импресивен автоматски фокус, управување и карактеристики што ја прават една од најдобрите опции наоколу за секој кој има потреба од камера со целосна слика.

4. ОМ систем ОМ-1

ОМ систем ОМ-1

Не секој има потреба од камера со целосна слика – и како Fujifilm X-T4 (види бр.2 погоре), OM System OM-1 ги користи придобивките од неговиот помал сензор за да создаде привлечна алтернатива за оние чии приоритети се големината и разновидноста и забавно рачно искуство. Благодарение на новиот наредени Micro Four Thirds сензор, кој е прв од ваков вид, и брзиот TruePix X процесор, OM-1 се покажа восхитувачки на повеќето наши тестови. Едноставно, тоа е една од најпријатните камери што можете да ги купите.

Откривме дека OM-1 добро функционираше до ISO 1600 и имаше малку помалку агресивно намалување на бучавата од неговите претходници направени од Olympus. Неговите пресметковни режими се исто така најдоброто што ќе го најдете надвор од паметен телефон, а како што се HIgh Res Shot, Live ND и Focus Stacking во камерата, на некој начин компензираат за неговиот помал сензор. Негативно, неговото следење со автоматско фокусирање не е баш на ниво на Canon или Sony, а контролите може да бидат малку незгодни. Таа резолуција од 20 MP исто така не е огромна за камера со оваа цена. Но, ако можете да ги занемарите тие недостатоци, тогаш OM-1 (и неговиот огромен опсег на Micro Four Thirds леќи) ќе бидат одличен придружник.

5. Nikon Z6 II

Nikon Z6 II

Nikon Z6 владееше како крал на оваа листа долго време – и додека Z6 II е само скромен наследник, тој дефинитивно треба да биде на потесниот избор на сите кои бараат камера со целосна слика. Z6 продолжува да нуди голема вредност, но мислиме дека Z6 II вреди дополнителни трошоци ако можете да си го дозволите – тој е еден од нашите омилени од нашето искуство со прегледување.

Неговиот дополнителен процесор Expeed 6 носи мноштво подобрувања, вклучувајќи нов режим на рафал од 14 fps (од 12 fps на Z6) и некои практични засилувања за автоматско фокусирање (особено за детекција на животински очи/лице). Добивате и дополнителен отвор за картичка UHS-II, кој се приклучува на постоечкиот слот XQD/CFexpress, а ажурирањето на фирмверот испорача нов режим на видео 4K/60p.

Нашите тестови пронајдени во низа сценарија покажаа дека сензорот BSI CMOS со целосна слика од 24 MP има добри резултати при високи ISO. Z6 II, исто така, има врвен квалитет на градба во класата што се чувствува посуштински во раката од неговите ривали.

Leave a Reply

Your email address will not be published.