Дали има паметен часовник на кој можете да играте игри?

Дали има паметен часовник на кој можете да играте игри?

1. Време на камчиња

Време на камчиња

Оригиналниот часовник Pebble беше првиот од оваа најнова листа на модерни паметни часовници што повторно ја разбуди мојата страст за технологијата на зглобот. Првиот паметен часовник финансиран од Kickstarter имаше еднонеделно траење на батеријата, беше доволно водоотпорен за да овозможи пливање, работеше подеднакво добро и на телефоните со Android и iOS, и иако првично не беше преполн со апликации, му дозволуваше на секој да прави фаци за часовници, а потоа целосни апликации на крајот.

Резултатот беше лавина од паметни, диви, иновативни идеи кои се појавија на мал црно-бел екран од е-хартија врзан за вашиот зглоб. Се чувствував многу хакерски, но ми се допадна.

Кога Pebble Time беше најавен како нов Kickstarter, привлече големо внимание кај љубителите на гаџети, часовници и часовници со гаџети. Ветуваше екран во боја, сè уште една недела траење на батеријата и можност за пливање со него. Дојде и со интересен начин за доставување на оние основни известувања за кои се направени паметните часовници. Сопствениците копче-туркаат напред и назад низ времето за да видат што направиле или што следува. Друга важна работа за Pebble Time е, како и неговиот претходник, тој работи совршено добро или на телефон со Android или iOS. Наместо да се потпираат на Android Wear или iOS, Pebble и Pebble Time се изградени на софтверска платформа со отворен код. Компанијата има апликации и за Android и за iOS, кои потоа го приклучуваат часовникот во системот за известување на телефонот и ја напојуваат можноста за преземање и инсталирање апликации создадени за часовникот. Тоа е паметна идеја која успева да го испорача најдоброто од курираниот, ѕиден свет на Apple и светот на дивиот запад на Android на сè што оди во еден уред.

Бидејќи секој може да преземе комплет за развој на софтвер и да креира фаци за часовници или апликации за уредот, има многу да избира, а тоа е двојно повеќе за игрите.

Недостаток е што часовникот не е многу високо-технолошки во споредба со неговите конкуренти. Се потпира на ретро естетиката на битси графика со 64 бои за да ги придобие гејмерите и корисниците на часовникот. И тој е меѓу најмалку моќните од неодамнешните паметни часовници.

Исто така, нема многу функционалности кои се наоѓаат во другите часовници, како монитор на отчукувањата на срцето, можност за складирање музика или остварување повици со него – дури и кога е прикачен на телефон – па дури и екран на допир. Наместо тоа, Pebble се потпира на технологијата за паметна лента за да испорача нова функционалност на часовникот. Pebble Time вклучува можност за поврзување со специјално дизајнирани ремени за часовници кои потоа можат сериозно да испорачаат нови функции, како монитор за отчукувањата на срцето, па дури и ласерски покажувач. Недостатокот на екран осетлив на допир е разочарувачки, но часовникот има четири копчиња, што го олеснува извршувањето на основните работи, како промена на песната што ја слушате или отфрлање на предупредување, без да треба да гледате во лицето на часовникот.

2. Samsung Gear S2

Samsung Gear S2

Откако поминав неколку месеци, навистина години, носејќи низа паметни часовници и вид на паметни часовници, Samsung Gear S2 е првиот што ми се чувствува како паметен часовник, а не како паметен часовник. Поради неговата тркалезна форма, неговите паметни контроли на ротирачката рамка и неговиот изненадувачки лесен дизајн, лесно е да се заборави дека носите сè освен обичен часовник.

Односно, сè додека не погледнете надолу за да го проверите моменталниот пулс, да прочитате е-пошта, да вклучите музика или да направите нешто од мноштвото работи што сите паметни часовници можат да ги направат до одреден степен.

Повеќе од кој било друг часовник што сум го тестирал досега, Gear S2 се чувствува и се однесува како нормален рачен часовник прво, а потоа моќен личен асистент.

S2 користи супер AMOLED тркалезен екран, што значи дека слојот на допир на часовникот е вграден токму во екранот и поради тоа рефлектира многу помалку светлина. Обезбедува и остар, живописен дисплеј кој изгледа само еден допир поостар од она што го добивате со одличниот часовник на Apple.

Часовникот го користи тој екран на допир за да ви овозможи да ѕиркате и да поминете по апликациите, но вклучува и две копчиња и ротирачка рамка за интеракции. А токму таа рамка навистина го издвојува овој часовник од останатите.

Онаму каде што Apple Watch користи паметна круна што може да се притисне и ротира, S2 ја користи целата рамка на часовникот како влезен уред. Дури и знаејќи дека рамката е дизајнирана за ротација, не можете да препознаете едноставно гледајќи ја; беспрекорно се вклопува во уредот.

За да ја користите рамката, едноставно ја ротирате со еден или два прста. Се движи без напор, кликајќи малку додека ротирате за да го означите движењето.

Кога лицето на часовникот на S2 е вклучено, со вртење на рамката се појавува лак од ситни точки распоредени долж горниот дел на екранот. Свртувањето надесно го превртува екранот на часовникот низ апликациите што може да се погледнат што сте ги избрале. Свртувањето налево ве ротира низ известувањата на часовникот. Рамката е исто така отворена за користење од страна на програмерите, така што можете да ја користите за читање преку е-пошта, зумирање и одзумирање карта и контрола на вашата музика, на пример.

Лесно е најинтуитивниот, најлесниот влезен уред што сум го доживеал на паметен часовник досега. S2 го поткрепува својот паметен дизајн со низа сензори и вградени апликации кои се конкурентни само на Apple Watch.

Други уредни додатоци вклучуваат целосно функционална, иако мала, тастатура на допир за одговарање на пораки (исто така можете да користите претходно поставени пораки, емотикони или дури и да диктирате на вашиот часовник), дневник за активности од 24 часа и апликација која ги следи и дневната вода и кофеинот внесување.

Еден моментален недостаток што го најдов со S2 е тоа што бидејќи користи оперативен систем Tizen базиран на Linux, нема толку многу апликации за часовникот колку што би нашле на Apple Watch, Android Wear часовниците или дури и Pebble. Време.

3. Samsung Gear S2 3G/4G

Samsung Gear S2 3G/4G

Samsung продолжува да го усовршува своето искуство со паметни часовници. Компанијата објави за време на CES 2016 дека планира да додаде поддршка за iPhone на своите часовници Gear и дека ќе претстави верзии на S2 Classic со розово злато и платина.

Но, она на што се фокусирам овде е часовникот Gear S2 3G/4G.

Новата верзија на часовникот обезбедува голема надградба на S2: тој е еден од првите паметни часовници што има поддршка за 3G/4G целосно вградена во самиот часовник. Тоа значи дека можете да остварувате повици и да пристапувате до податоци дури и ако го немате телефонот наоколу.

Заедно со новата мобилна поддршка, часовникот вклучува вграден GPS, малку поцврста батерија и звучник за поддршка на тие повици.

Сепак, тие додатоци малку го менуваат дизајнот на часовникот.

Верзијата 3G/4G на часовникот додава 6 грама на тежината на часовникот, притискајќи ја на 51 грам и резултира со подебело куќиште за околу 2 милиметри. Звучат како мали разлики, и да бидам фер, претпоставувам дека се, но исто така се забележливи. Забележав дека стандардниот Gear S2 беше единствениот часовник меѓу оние што ги тестирав и кој прво се чувствуваше како обичен часовник. За жал, сè уште е така. Верзијата 3G/4G е добро изработен часовник со одличен дизајн, но не можете а да не ја забележите дополнителната тежина и дебелина.

За време на моето време со часовникот, сфатив дека навидум малите додатоци прават свет на разлика.

Најголемата е идејата дека ако сте излезени на трчање или едноставно го заборавите телефонот, сепак можете да телефонирате со часовникот. Ова е голема надградба од речиси секој паметен часовник таму. Уште подобро, можеби, вградениот GPS значи дека часовникот не го проценува вашето возење преку употреба на акцелерометри или не бара од вас да го носите телефонот. Наместо тоа, користи живи GPS податоци за следење на трчање. Телефонот ја вклучува и апликацијата Nike+ и претходно инсталирана апликацијата S Health на Samsung, и двете го користат тој ресивер.

Една од главните недостатоци е тоа што се чини дека мобилната поддршка не важи за останатите апликации. Така, ова навистина не го претвора вашиот паметен часовник во мал паметен телефон врзан за вашиот зглоб; наместо тоа, обезбедува еден многу потребен додаток.

4. Зен часовник 2

Зен часовник 2

Zen Watch 2 нема шанси да биде најдобар од паметните часовници, но ниту производителот Asus не го дизајнираше да биде. Наместо тоа, Zen Watch 2 е направен да биде најевтиниот начин за да добиете паметен часовник на вашиот зглоб. И во тој поглед Asus успева.

Тоа може да звучи како малку комплимент, но на пазар каде што најдоброто од конкурентите може да се продаде за дури 15.000 долари, па дури и уредите од ниска класа обично достигнуваат 200 долари, да се испорача пристоен паметен часовник за нешто повеќе од 100 долари. достигнување.

А Zen Watch 2 не е само пристоен; има многу работи за тоа. Бидејќи часовникот се потпира на Android Wear и телефон со Android, тој доаѓа со широк спектар на истите апликации кои ќе работат на речиси секој уред со Android Wear. Тоа значи многу фаци на часовници, тони игри и интересни апликации и целосен пакет поддршка од Google.

Во моето време со Zen Watch 2, уживав во играњето низа игри на релативно остриот екран на допир на часовникот и ги најдов вградените известувања и календарот на Google, е-поштата и поддршката за карти исто толку робусни како она што го користев на повисоките- крајни уреди.

Бидејќи е еден од поновите Android Wear часовници, Zen вклучува и поддршка за iOS. За жал, барем засега, поддршката за iOS за секој часовник со Android Wear е невообичаено ограничена. Во суштина ви дава поддршка на Google, поддршка за известувања и неколку фаци на часовникот. Помина најголемото извлекување на Android Wear: таа мамут библиотека со апликации за Android Wear.

Траењето на батеријата за Zen Watch 2 е приближно на она што го нудеше Apple Watch пред неговото последно ажурирање, така што за мене е околу еден ден.

Не сум голем обожавател на дизајнот на часовникот. Зен има преголемо правоаголно лице со заоблени агли. На десната страна има едно копче со круна, а верзијата што ја тестирав, поевтината од двете, доаѓа со гумен ремен дизајниран да изгледа како кафена кожа. Самиот часовник е малку преголем за мојот мал зглоб, по малку излегува од двете страни. Уште полошо, екранот не ја зафаќа целата таа голема недвижност со стаклена фаца. Наместо тоа, има значителна рамка од обична црна боја што го опкружува шарениот екран на екранот. Тоа едно копче прави многу малку повеќе од будење на уредот и ставање во тивок „режим на театар“. Наместо тоа, сите мои интеракции со часовникот вклучуваа ѕиркање и лизгање. Исто така, открив дека од сите часовници што ги тестирав, Зен беше најбавно да реагира, понекогаш чекаше доволно долго за да се обидам второ ѕиркање или лизгање.

Ниту еден од овие не е договор за прекинување, особено ако сте категорични да набавите паметен часовник и немате од 200 до 350 долари за да купите во некој од другите достапни. И во споредба дури и со паметните часовници од пред година или две, Zen Watch 2 е чудо.

Leave a Reply

Your email address will not be published.