Дали вреди гејмерскиот лаптоп?

Дали вреди гејмерскиот лаптоп?

6 причини зошто лаптопот за игри вреди (& 3 Не е)

Разговарајте за тоа што сакате да го замените. Дали сакате да замените конзола? Десктоп?

Купувањето гејмерски лаптоп е исто со било кој друг електронски. Станува добра одлука само ако одговара на вашите потреби.

На пример, на повеќето луѓе не им треба десктоп компјутер, особено моќен, освен ако не играат игри на него или не работат од дома. Да имате скап десктоп компјутер што го користите само 1-2 часа дневно е речиси губење, а лаптопот многу подобро би се вклопил во вашите идеи за купување.

  • Тоа е одличен уред сè во едно

Тоа е одличен уред сè во едно

Лаптопот за игри е единствениот вистински сè-во-едно уред кој нуди вистинска мобилност, работни способности, како и потрошувачка на игри и медиуми.

Ова е единствено за лаптопите за игри. Секој друг вид електронски уред може да изврши 1, можеби 2 од овие функции. Но, никогаш не сите 3 одеднаш:

Десктоп компјутер: може да работи и игра, но вие сте заглавени на една локација.

Конзоли: добри за игри, одлични како медиа плеер, но и заглавени на една локација и не можете да го користите за работни функции.

Нормални лаптопи: добра мобилност и работен потенцијал, но повеќето нормални лаптопи се премногу слаби за да играат игри, особено поновите.

  • Тоа е одличен уред сè во едно

Лаптопот за игри е единствениот вистински сè-во-едно уред кој нуди вистинска мобилност, работни способности, како и потрошувачка на игри и медиуми.

Ова е единствено за лаптопите за игри. Секој друг вид електронски уред може да изврши 1, можеби 2 од овие функции. Но, никогаш не сите 3 одеднаш:

Десктоп компјутер: може да работи и игра, но вие сте заглавени на една локација.

Конзоли: добри за игри, одлични како медиа плеер, но и заглавени на една локација и не можете да го користите за работни функции.

Нормални лаптопи: добра мобилност и работен потенцијал, но повеќето нормални лаптопи се премногу слаби за да играат игри, особено поновите.

  • Поудобно и разноврсно од компјутерите и конзолите

Поудобно и разноврсно од компјутерите и конзолите

Преносливоста е убедливо најголемата продажна точка на лаптопите. Можете да го носите на работа, додека патувате, кога одите на конференции, на празници, кога ги посетувате пријателите итн.

Тесно поврзан со преносливоста е фактот што лаптопите се поудобни за користење (и за работа и за игри) во споредба со конзолите и десктоп компјутерите.

Со гејмерски лаптоп можете да седите на биро исто како и со обичните компјутери, но исто така можете да го земете лаптопот со себе во кујната, да се опуштите во креветот или софата итн. Само имате флексибилност да уживате во работите што ги сакате како што сакате сакаш.

  • Лаптопите за игри имаат многу повеќе игри отколку конзолите

Конзолите се продаваат како најдобри платформи за игри, но во реалноста тие имаат многу помала библиотека на игри во споредба со уредите базирани на Windows, како што се компјутери или лаптопи.

Во однос на необработените броеви, каталогот на PlayStation може да се пофали дека има ~ 4.000 игри во својата библиотека. Конзолите на Xbox имаат слични броеви.

За споредба, само Steam има 10.000+ Windows игри во својата продавница.

Згора на тоа, многу од најдобрите, најпопуларни игри во моментот ги нема на конзолите. Ова ги вклучува Бегство од Тарков, Лигата на легендите, Дота 2, ЦСГО, Валорант итн.

  • Лаптопите за игри подобро ги извршуваат игрите од конзолите и обичните лаптопи

Лаптопите за игри подобро ги извршуваат игрите од конзолите и обичните лаптопи

Лаптоп за игри со графички процесор Nvidia 3070 или 3080 има далеку подобри перформанси за игри од најновите конзоли: PlayStation 5 и Xbox Series X.

Всушност, при прилагодување на поставките за квалитет на видеото и слично, PlayStation 5 и Xbox Series X имаат споредливи перформанси со графичкиот процесор Nvidia 1060 6GB, графичка картичка со среден опсег објавена уште во 2016 година.

На конзолите, многу игри од високата класа како Red Dead Redemption 2, Cyberpunk 2077 и Microsoft Flight Simulator се заклучени на ниски до средни графички поставки со цел да се постигнат стабилни стапки на слики и добри перформанси.

Лаптопот за игри со графички процесор 3070 или 3080 ви овозможува да ги зголемите поставките за графика до ултра, додека одржувате подобри стапки на слики од конзолите од најновата генерација.

Иако гејмерскиот лаптоп не е толку моќен како десктоп компјутерот, тој е значително подобра платформа од конзолите и обичните лаптопи.

Може да се поврзе со било што

Друга придобивка за разновидност на лаптопите за игри е нивната одлична поврзаност. Лаптопите за игри имаат повеќе од доволно процесорска моќ за лесно одржување на 2 или дури 3 дополнителни монитори.

Обичните лаптопи брзо ќе се задушат ако сакате да играте игра на еден екран и да имате отворени работни програми на друг.

Со соодветен софтвер можете да користите гејмерски лаптопи како медиумски сервери. Во основа, ги фрлате сите медиумски датотеки на лаптопот, го поврзувате на Интернет и потоа се поврзувате со лаптопот од други уреди како паметни телефони и таблети. Потоа можете да ги проследувате медиумските датотеки директно на тие уреди.

Карактеристиките за поврзување на лаптопите исто така функционираат одлично во повеќе ниши ситуации. На пример, секогаш можете да поврзете лаптоп со проектор, звучен систем или телевизор.

Ова е неверојатно корисно ако некогаш се најдете во ситуација кога треба да одржите презентација, да ставите музика на забава или едноставно да прикачите лаптоп на телевизор за да можете да гледате работи на поголем екран.

3 причини зошто гејмерскиот лаптоп НЕ вреди

  • Лаптопите за игри се скапи во однос на цена до перформанси

Лаптопите за игри се скапи во однос на цена до перформанси

Конзолата од најновата генерација чини 500-700 долари нова (под претпоставка дека можете да ја најдете на залиха).

Компјутер за игри со графички процесор 3080 ќе чини околу 1.300 до 1.800 долари за да се изгради (повторно, под претпоставка дека можете да го најдете графичкиот процесор на залиха).

За споредба, лаптоп со графички процесор 3070 чини некаде помеѓу 1.500 и 2.500 долари

Значи, во основа ќе потрошите 1,2x до 1,7x повеќе пари за гејмерски лаптоп, но ќе добиете 75% или повеќе од перформансите на посветен десктоп.

Едноставно нема начин да се скрие. Односот цена и перформанси на лаптопите не е одличен, особено ако сакате во иднина да се докажувате да ги играте најновите и најдобри игри подолго од 4-5 години.

  • Компјутерите и конзолите од високата класа имаат многу подолг животен век

Еден од најголемите проблеми со гејмерските лаптопи е тоа што нивниот потенцијал за игри често е ограничен на околу 5 години. Делумно тоа е затоа што лаптопите генерално се повеќе склони да се расипат, но уште поважно е дека нивните компоненти се премногу слабо напојувани.

Ако сега купите врвен компјутер за игри, може разумно да очекувате дека ќе ги извршува најновите и најдобри игри со поставки за ултра графика и добри стапки на слики најмалку 7-8 години, ако не и повеќе.

Само како пример, 980 Ti беше врвен графички процесор, лансиран уште во 2015 година. Дури и сега, во 2022 година, сè уште може да работи со многу тешки игри како што се Call of Duty Warzone со 80-100 фрејмови во секунда или Halo Infinite на 70-80 FPS.

Кога станува збор за игри со еден играч, како што е God of War, 980 Ti работи со респектабилни 50 FPS при високи поставки.

Така, дури и ако еднократната инвестиција во компјутер за игри е прилично висока, ќе бидете заштитени во иднина многу долго.

Сепак, лаптопите генерално имаат казна за изведба од 25-30% во споредба со еквивалентната компонента за десктоп.

За AAA блокбастер игрите, тоа често ќе биде доволно за да се намали стапката на слики на територија што не може да се игра.

Или тоа, или ќе ве принуди да ги намалите поставките за видео до точка каде што не го добивате целосното искуство.

За споредба, конзолите го немаат овој проблем бидејќи имаат многу долг животен циклус. PlayStation 4 и Xbox One беа објавени во 2013 година, додека нивните наследници излегоа во 2020 година.

Како таква, ако сте купиле конзола во 2013 година, можете да очекувате дека ќе ги извршува сите игри најмалку 7 години, бидејќи програмерите ги создаваат своите игри врз основа на тој тип на хардвер.

Ако купите врвен компјутер сега, можете да очекувате дека ќе ги игра најновите и најдобрите игри најмалку 6-8 години.

  • Лаптопите не се надградуваат

Лаптопите не се надградуваат

За разлика од десктоп компјутерите, лаптопите не можат да се надградат. Во суштина сте заглавени со оригиналната конфигурација сè додека не го препродадете лаптопот или не го потиснете.

Најголемата предност на десктоп компјутерот е тоа што можете да ги менувате и надградувате компонентите кога сакате (повеќето пати).

Ако дозволува матичната плоча, можеш да смениш процесор од средна класа од пред 2-3 години, на врвен, ново издаден.

Особено графичките процесори се толку лесни за замена што практично се „plug-and-play“.

Ова може значително да го продолжи животниот век на десктоп компјутерот. Значи, ако купите врвен десктоп компјутер сега и направите една замена на графичкиот процесор или процесорот, разумно може да очекувате дека тој ќе игра игри со висок квалитет и добри стапки на слики за 8-10 години.

Leave a Reply

Your email address will not be published.